FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu19.08° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

65 Yaş Üstünü Devlet Karşılayacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Minibüs ve Otobüsçüler Odası ve kooperatiflerle bir araya geldi

3 Haziran 2015 Saat: 12:30
65 Yaş Üstünü Devlet Karşılayacak
65 Yaş Üstünü Devlet Karşılayacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Minibüs ve Otobüsçüler Odası ve kooperatiflerle bir araya geldi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli’de bulunan Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatifleri, Kocaeli Minibüs ve Otobüsçüler Odası ile Antikkapı’da bir araya geldi. Toplantıya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Oda Başkanı Mustafa Kurt, Esnaf ve Sanatkar Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Faruk Demir, Otogar Derneği Başkanı Halil Baylam, 5 No’lu Şehiriçi Minibüs Kooperatifi Lokman Aydemir, KOTO’nun 17’inci Komitesi yöneticileri katıldı.

 

ÜCRETSİZ TAŞIMA

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kocaeli Minibüs ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, Kooperatiflerin seçim sürecine girmesi nedeniyle bazı arkadaşlarının toplantıya gelemediğini kaydetti. Kocaeli olarak ciddi bir çalışma yaptıklarını belirten Kurt, “65 yaş üstü, engelli, şehit ve gazi yakınlarının taşınması ile ilgili çalışma yaptık. Sizinle beraber bir netice aldık. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı esnaflara ödeme yapma kararı aldı. 6 aylık sürecin 3 ayı geçti ve hala ödeme yapılmadı. Bizim en büyük sorunlarımızdan biri buydu ve belki tarihin sayfalarında artık yerini alır” dedi.

 

200 ARAÇ VE TRAMVAY

Her binen yolcu için yüzde 18 KDV ödediklerini belirten Kurt, “elektronik sistem ile artık ücretsiz ve indirimli binişleri belgeleyebiliyoruz. Öğrencilerin binişinde KDV’yi yüzde 8’e indirilmesini istiyoruz. Araçlarımızda rampa sistemi ile ilgili sıkıntımız var. Mevcut araçlarımızın yaşı dolduktan sonra yeni araç alıyoruz. Bu noktada bize yardımcı olmanızı istiyoruz. Kocaeli’de ciddi anlamda atraksiyonlar yapıldı. Araç değişimlerine gidildi. Değişiklik zaruridir. Biz değişiklikleri sıfır üzerinden götürüyoruz. En son 200 araç ve tramvay projeleri gündeme geldi” dedi.

 

KAR BEKLEMEK DOĞRU DEĞİL

Sabahın 05.00’inden gece geç saatlere kadar en zevkli ve riskli hizmeti verdiklerini belirten Kurt, “Bizim hiç tatilimiz yok. Devamlı hizmet sektöründeyiz. Kocaeli’de 2 bin 180 araç var. Kamu adına taşımacılık yapıyoruz ve her gün 40 bin kişiyi ücretsiz taşıyoruz. Maliyeti çok büyük. Değişikliğe gidiliyor ve devam ediyor. Bir aracın maliyeti 250 bin lira. Büyükşehir Belediyesi şikayetlerden sonra 200 aracın siparişini verdi. Belediyenin kar etmediği bir şeyde araçların bize verilip kar edilmesini beklemek doğru değil. 2 bin 200 kişi burada ekmek yiyor. Bize verilen görevi yerine getirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

KRİTİK BİR SÜREÇTE TOPLANDIK

Herkesin ailesi için daha iyi bir hayat için mücadele ettiğini belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Otobüs ve minibüsçü esnafımız şehirde ulaşımın daha kolay olması için hizmet eder. Aldığımız her karar ülkenin geleceği için önem taşır. Çok kritik bir süreçte bu kahvaltıyı yapıyoruz. 7 Haziran’da genel seçime gidiliyor. Tercihlerinizi yapacaksınız. Türkiye’nin istikrarını yakaladığı dönemde ne kadar başarıya imza attığını sizler iyi biliyorsunuz. İstikrarlı yönetimlerde ne kadar mesafe kat ettiğini sizler görüyorsunuz.

 

ADALETSİZLİKTİ

Esnafların yaşanan süreç ile ilgili uyanık olmasını isteyen Işık, milletin 7 Haziran’da çocuklarının geleceği noktasında tercihini ortaya koyacağını belirtti. Siyasette aktif görev aldığından beri her zaman minibüsçü esnafının yanında olduğunu ve her meseleyi birlikte konuştuklarını belirten Işık şöyle konuştu: “zaman zaman büyük problemlerimiz oldu ama hepsini konuşarak hallettik. En büyük sorun ücretsiz taşımaydı. Gerçekten adaletsiz bir durumdu. Belediyelere yönelik alınan bir karar siz insanlarımızı mağdur etti. Sorunları bize aktardınız ve sürecin adaletli bir şekilde devam etmesi için çalışma yaptık. Engellimizi, 65 yaş üstünü, şehit ve gazi yakınlarını ücretsiz taşıyacağız. Ama esnafların mağdur edilmemesi için yönetmelik çıktı.

 

BELEDİYEYE YATIRACAK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sizin için belirlediği ödemeye belediyeye yatıracak ve siz oradan tahsil edebileceksiniz. İki nokta bizim için çok önemli. Türkiye büyüyor ve gelişiyor. Dünya şehirleri ile rekabet edecek bir kimliğe kavuşuyor. Gelişmiş dünyanın kullandığı toplu taşıma araçlarına hayır diyemeyiz. Bu geçişler yaşanırken sizleri mağdur etmeyecek çözümler bulmalıyız. Sizin de içinde bulunduğu, sizlerin ekmek paranızı kazandıracak çözümler bulmaktır. Ulaşım belediye ve iktidarlar için çok önemlidir. Memnuniyet anketlerinde şikayet edilen konuların başında ulaşım var.

 

DÖVÜŞEREK ÇÖZÜM OLMAZ

Akıllı çözümler bulmak hepimizin görevi. Vatandaşın memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak ve bunu yaparken esnafları mağdur etmemek. Hatta tıkın tıkır işleyen bir sistemin kurulmasıdır. Hiçbir mesele bağırarak, çağırarak, dövüşerek çözülmez. Tüm meseleler konuşularak çözülür. Bunun dışında ben bir yol bilmiyorum. Bütün savaşların sonunda anlaşma görüşülerek yapılır. Masada çözemeyeceğimiz hiçbir mesele yok. Bundan sonra kapımız size sonuna kadar açık. Siz arzu ettiğiniz zaman gelip meselelerinizi konuşmaya hazırız. Bu şehirde herkesin kazandığı bir hayat istiyoruz.

 

BİRLİKTE TARTIŞALIM

Şehri raylı sistemle, metro ile buluşturacağız. Bunları yaparken sizleri mağdur etmeden, sizlerinde kazanacağı çözümler bulmalıyız. Sizden isteğim mağduriyetlerin giderilmesi için çalışma yapın. Kendi aranızda konuşun. Daha sonra birlikte bir araya gelip tartışıp, çözüm bulacağız. Başka yol bilen varsa bize söylesin. Esnafımızın mağdur olmayacağı çözümleri bulacağız. Kimsenin geleceğe yönelik bir endişe içinde olmasını istemiyoruz. Arzumuz şehrin gelişmesi ve bu gelişimden mağduriyetler olmasın.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız