FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu25° C / 25° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

65 Yaş Üstüne Ücretsiz Ulaşımın Kararı 7 Ekim'de

Kocaeli Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, 65 yaş, şehit aileleri, gaziler ve engellilerin ücretsiz taşımalarıyla ilgili kararın 7 Ekim’de çıkacağını ve bu karardan sonra ne kadar ödeme yapılacağının belire

17 Eylül 2015 Saat: 17:22
65 Yaş Üstüne Ücretsiz Ulaşımın Kararı 7 Ekim'de
65 Yaş Üstüne Ücretsiz Ulaşımın Kararı 7 Ekim'de

Kocaeli Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, 65 yaş, şehit aileleri, gaziler ve engellilerin ücretsiz taşımalarıyla ilgili kararın 7 Ekim’de çıkacağını ve bu karardan sonra ne kadar ödeme yapılacağının belireceğini söyledi

Kocaeli Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, 65 yaş, şehit yakınları ve gaziler ve engellilerin ücretsiz seyahatiyle ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’yla yapılan görüşmelerle ilgili detayları basın mensuplarıyla paylaştı. Kocaeli’de yaklaşık 70 bin ücretsiz taşıma yapıldığını aktaran Mustafa Kurt, bu sürecin mimarının Kocaeli’deki kooperatiflerin birliği olduğunu kaydetti. Ödemelerin yerel yönetimler üzerinden yapılacağını söyleyen Kurt, ne kadar ödeme yapılacağının ise 7 Ekim’de belli olacağını kaydetti.


BELEDİYE KANALINDAN
7 Nisan 2014 tarihinde Bakanlar Kurulu’nda geçen ve yasallaşan ücretsiz taşımaların ücretlerinin ödenmesi ile ilgili gelinen noktayı açıklayan Kurt, “Şehit yakınları ve gaziler, engelliler ve 65 yaş üstü ile ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı çalışmaları bitirdi. Bakanlıklar ödemeleri yerel yönetimlere verecek ve onlar da bize verecek. 7 Ekim’den itibaren ödemeler yapılacak” dedi.

 

KARAR 7 EKİM’DE

 Ödemelerin şekliyle ilgili net kararın 7 Ekim’de çıkacağını aktaran Kurt, “İki şık üzerinden ödemeleri yapmayı planlıyorlar. İlki araç başı taşıma diğeri ise tarife bazlı çalışma üzerinden ödemeler yapılacak. 65 yaş, gazi verilerimiz var. Kilometre bazlı veriler üzerinden çalışma yapılacak ve ortalama bir fiyat belirlenecek. 7 Ekim’de iş tamamen bitecek ve Resmi Gazete’de yayınlanacak. Görüşmelerimizi tamamladık. Rakam olarak bir bilgi yok. Tarife üzerinden yapılması noktasında talebimizi ilettik. Tarife değişikliği olan kooperatiflerin ortalaması baz alınacağını düşünüyoruz. Esnafımıza hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.


FİKİR MİMARI KOCAELİ
Başkan Mustafa Kurt son olarak şunları söyledi: “Kocaeli’deki kooperatiflerin birliği bu çalışmanın mimarıdır. Başbakanımızı defalarca bilgilendirdik. Bakanımız Fikri Işık’ın da gayretleri oldu. 7 Ekim’de nihai karar çıktıktan sonra detaylı açıklama yapacağız. Esnafta araca binen vatandaş ta mağdur oluyordu. Bu mağduriyet giderilecektir. Geriye dönük ödemeler için net bir şey yok. Ama o da olabilir. 2005 yılından bu yana engellileri, gazileri, mağdurları taşıyorduk. 60-70 bin arasında taşınan ücretsizlerin ücreti ödenecek.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız