FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.47° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

58 Milyon TL 'lik Hastanenin Temeli Atıldı

Kocaeli Devlet Hastanesi’nin 58 milyon 540 bin liraya mal olacak ve tamamlandığında 6 kat ile hizmet verecek yeni binasının temeli atıldı.

8 Mayıs 2015 Saat: 16:13
58 Milyon TL 'lik Hastanenin Temeli Atıldı
58 Milyon TL 'lik Hastanenin Temeli Atıldı

Kocaeli Devlet Hastanesi’nin 58 milyon 540 bin liraya mal olacak ve tamamlandığında 6 kat ile hizmet verecek yeni binasının temeli atıldı

Kocaeli Devlet Hastanesi yeni hizmet binasının temel atma töreni gerçekleştirildi. Devlet Hastanesi’nin yanındaki arsaya inşa edilecek yeni hizmet binasının 29 Ekim 2016’da açılması planlanıyor. Açılışa; Bilim Sanayi Fikri Işık,  Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AKP Milletvekili Zeki Aygün, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Doğan Erol, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, İl Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Şenol Ergüney, AKP Kadın Kolları Genel Başkanı Sibel Gönül, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu Tıbbı Hizmetler Başkan Yardımcısı Elif Güler Kazancı ve Sağlık Bakanlığı Yatırımlar Genel Müdür Yardımcısı Murat Birinci katıldı. 


YAKIŞAN HİZMET
Açılış konuşmasını yapan İl Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Şenol Ergüney’in ardından AKP Kadın Kolları Genel Başkanı Sibel Gönül de konuşma yaptı. Daha sonra Vali Hasan Basri Güzeloğlu konuştu. Sağlığın en temel hizmet olduğunu vurgulayan Güzeloğu, “Kocaeli’miz kamu hizmet beklentisi çok yüksek noktada. Sağlık alanı en temel ve en önemli hizmet alanı. Bu noktadan baktığımız zaman devam eden, çok kısa bir süre sonra büyük bir yatırımla tanışacak olan Kocaeli’mize yakışan bir hizmetin temeli bugün atılıyor” ifadelerine yer verdi. Vali Güzeloğlu’ndan sonra ise son konuşmacı olarak kürsüye Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık çıktı. 


ABD İZLİYOR
Bakan Işık, “Hangi alana bakarsak, bizden önceki 140 yılla kıyaslamak durumundayız. Dönüşümün en çarpıcı olduğu alanda sağlık geliyor. Sağlıktaki dönüşümde Türkiye’nin nerden nereye geldiğini biraz daha iyi anlayabiliyorsunuz. İşte ‘Her hastaneye gidebiliyorsunuz’, ‘Nerede kaza yaparsanız yapın ambulans uçak geliyor sizi alıyor’ diye bunlar 15 yıl önce anlatılınca hayran hayran dinlerdik. Şimdi öyle bir noktaya geldik ki bugün artık Harvard Üniversitesi’nde Türkiye’nin başarısı konu oluyor. Amerika sağlıkta dönüşümü izleme ihtiyacı hissediyor. Artık isteyen hastamız isteyen hastaneye gidebiliyor. Artık Türkiye, ambulans helikopterini sağlık sisteminin bir parçası haline getirdi” dedi  


RAKAM VERDİ
Rakam vererek konuşan Işık, konuşmasında, “2002 yılında 9 devlet, 1 eğitim ve araştırma, 15 özel, bir askeri, 1 üniversite, 5 ağız ve diş, 18 tip merkezi, 144 aile sağlık hizmeti. 2000’de 554 uzman vardı bugün bin 569 uzman. 12 yılda verdiğimiz hizmeti neredeyse 3 katına çıkarmış durumdayız. 2002’de 46 olan diş hekimi sayısı bugün 530, 10 katı üzerinde. Sağlıkta kalite artışının nasıl yakalandığını bu rakamlardan özellikle görmek mümkün. 2002’de bin 961 yatak varken bu sayı bugün 4 bin 300. Bunların da önemli bir kısmı nitelikli yatak. Çok çarpıcı bir örnek vereyim. Yoğun bakım ihtiyacı olduğu zaman 2002’de 26 olan sayı bugün 623’e çıktı. Bu sağlıkta hiç yanık ünitesi yoktu, bugün toplam 21 yataklı yanık ünitelerine sahibiz” ifadelerini kullandı.


20 MAYIS’TA YENİ TEMEL 
Şehir Hastanesi’yle ilgili de bilgi veren Fikri Işık, şöyle devam etti: “20 Mayıs’ta şehir hastanelerimizin temelini atacağız. Yeterli demiyoruz. Şimdi bin 180 yataklı şehir hastanelerimizin temelini Cephanelik bölgemizde atıyoruz. Artık orası Kocaeli’nin kampus hastanesi olacak. Biz Kocaeli Devlet Hastanesi’ni son derece önemsiyoruz.” Temeli atılan binanın sağlamlığıyla ilgili de konuşan Işık, “Özellikle deprem bölgesinde binaların dayanıklı olması ve hizmet vermeye devam etmesi önemli. Hele hele Allah vermesin buralar bir cankurtaran görevi görecek. Bunun için ‘aman ha sağlam olsun’ dedik. Bu anlayışla 5-6 aydır kazık çakıyoruz. Artık burada binalar yükselmeye başlayacak” diyerek sözlerine son verdi. Daha sonra hastanenin temel atma töreni kesildi ve hava aydınlık olmasına rağmen havai fişek atıldı.


HASTANENİN ÖZELLİKLERİ
Arsa Alanı: 27 bin 27 metrekare
Bina Oturum alanı: 5 bin 952 metrekare 
Toplam kapalı alan: 45 bin 855 metrekare
Kapasite: Bittiğinde 326 yataklı olacak
Başlama tarihi: 24 Ocak 2014 
Proje tamamlama tutarı: 58 milyon 540 bin lira 
İhaleyi yapan kurum: Sağlık Bakanlığı-TOKİ
Ameliyathane salon sayısı: 9
Diyaliz yatak sayısı: 24
Yoğun bakım yatak sayısı: 27

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız