FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.07° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

5 Yıllık Ağrı Son Buldu

Beş yıl boyunca sağ böbrek kanalındaki darlık sebebiyle ağrı çeken 20 yaşındaki Eslem Yüksel, VM Medical Park Üroloji Uzmanları Doç. Dr. Kürşat Çeçen ve Op. Dr. Onur Serin'in yaptığı laparoskopik pyeloplasti ameliyatı sayesinde

26 Ekim 2015 Saat: 13:57
5 Yıllık Ağrı Son Buldu
5 Yıllık Ağrı Son Buldu

Sağlık sorunlarıyla baş etmek her yaş için zordur. Ama hayatının baharındaki bir genç kız için bu zorluk daha da büyüktür. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünde okuyan Eslem Yüksel, son beş yıldır yaşadığı ağrı nedeniye zor günler geçirmiş. Kendisine sürekli olarak hastalığının takip edilmesi önerilmiş. Ancak ağrının giderek dayanılmaz olması üzerine Eslem, Kocaeli'nde Ağustos ayında açılan VM Medical Park Hastanesi'ne başvurdu

 

Cerrahi müdahele şart

 

VM Medical Park Üroloji Uzmanları  Op. Dr. Onur Serin ve Doç. Dr. Kürşat Çeçen yaptıkları muayenenin ardından Eslem Yüksel'e "üreteropelvik bileşke darlığı (UPJ" teşhisi koymuşlar. "Böbrek ile idrar kesesi arasında uzanan idrar kanalının hemen böbrek çıkışındaki daralması ve buna bağlı idrarın rahatça idrar kesesine geçememesi durumu" olarak teşhisi özetleyen Op. Dr. Serin hastalığı kısaca şöyle anlatıyor: "Bu darlığın şiddetine göre hastalar, hafif dereceli böbrek genişlemesinin eşlik ettiği yan ağrısı ile başvurabileceği gibi ileri derecede genişlemenin ve bazen de böbrek kaybının eşlik ettiği şiddetli ağrı, enfeksiyon gibi birçok farklı şikayetle başvurabilirler. Tanısı için ultrasonografi, tomografi, sintigrafi gibi birtakım tetkikler bir arada kullanılmaktadır. Üreteropelvik bileşke darlığı saptanan hastaların mümkün olan en kısa sürede cerrahi olarak tedavi edilmeleri gerekmektedir."

 

Günümüzde endoskopik veya açık cerrahi olarak UPJ'nin tedavisi mümkün olduğunu söyleyen Doç. Dr. Kürşat Çeçen, endoskopik yolla uygulanan cerrahi yöntemlerin daha iyi bir hasta konforu sağlasa da başarı oranının düşük olduğunu açık cerrahide ise %90'ın üzerinde başarılı sonuçlar elde edilse de hastalar açısından konforun düşük olduğunu vurguluyor. 

 

En uygun yöntem

 

"Bu iki yönteme alternatif olarak geliştirilen laparoskopik pyeloplasti ameliyatı ise her iki cerrahi yaklaşımında olumlu taraflarına sahiptir" diyen Op. Dr. Onur Serin, hem ameliyat sonrası  ağrı, hastanede kalış süresi ve kesi olmamasına bağlı kozmetik avanatajları, hem de  açık cerrahiye eşdeğer başarı oranlarına sahip olması nedeniyle yapılan operasyonun önemli olduğunu söylüyor.

 

Tecrübeleri sayesinde ameliyatı başarıyla yapan Doç. Dr. Kürşat Çeçen ve Op. Dr. Onur Serin, hastaları Eslem Yüksel'i üç gün hastanede kalış sonrası taburcu ederek normal sağlığına kavuşturdular.

 

Ağrısız günlerin geride kalmış olması nedeniyle çok mutlu olduklarını ifade eden Eslem Yüksel ve annesi VM Medical Park'ta tüm işlemlerinin SGK'dan faydalanarak gerçekleşmiş olmasının kendilerini rahatlattığını söyledi.

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız