FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17° C / 17° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

5 TL İLE 50 TL'NİN RENKLERİ DEĞİŞİYOR

5 ile 50 lira arasındaki benzerlik sebebiyle alışverişlerde hem tüketiciler hem de esnaflar mağduriyet yaşayabiliyor.Merkez Bankası bu sıkıntıyı gidermek için iki banknotun renklerinin farklı olmasını

22 Aralık 2012 Saat: 10:49

5 ile 50 lira arasındaki benzerlik sebebiyle alışverişlerde hem tüketiciler hem de esnaflar mağduriyet yaşayabiliyor.Merkez Bankası bu sıkıntıyı gidermek için iki banknotun renklerinin farklı olmasını sağlayacak bir çalışma yapıyor.

Merkez Bankası başkanlığı koltuğuna geçen yıl nisan ayında oturan Erdem Başçı, TL banknotlardaki ilk değişikliğini yaptı. Daha önce başkan yardımcısı olarak banknotlarda imzası bulunan Başçı, 100, 20 ve 10 TL`nin üzerine imzasını attı.Başkan yardımcısı olarak ise yeni emisyon grubunda 10 ve 100 liranın üzerinde Necati Şahin`in, 20 liranın üzerinde ise Murat Çetinkaya`nın imzası olacak.Yeni tertip banknotlar pazartesi gününden itibaren tedavüle verilecek.
200 TL, 50 TL ve 5 TL banknotlara ilişkin çalışmalar devam ederken bu kapsamda paradaki renk benzerliğine de son verilmesi üzerinde duruluyor.Banka yetkililerinden edinilen bilgilere göre yeni emisyonda 5 lira ve 50 lira arasındaki renk benzerliğine de son verilmesi planlanıyor. Henüz netlik kazanmamakla birlikte 5 TL ve 50 TL`nin renkleri farklı olacak.Söz konusu banknotlar imzalar dışında boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından birinci tertipleriyle aynı olacak.Birinci ve ikinci banknotlar birlikte tedavülde olacak.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız