FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu23° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Siyaset

5 tamam, 6’yı zorluyoruz

CHP’de örgüt yöneticileri ve milletvekili adayları, KYÖD’te Manşet Kocaeli Gazetesi yöneticilerini ağırladı. Milletvekili Haydar Akar, 5 milletvekilini garantilediklerini, 6’yı zorladıklarını söyledi

28 Mayıs 2015 Saat: 17:50
5 tamam, 6’yı zorluyoruz
5 tamam, 6’yı zorluyoruz

CHP’de örgüt yöneticileri ve milletvekili adayları, KYÖD’te Manşet Kocaeli Gazetesi yöneticilerini ağırladı. Milletvekili Haydar Akar, 5 milletvekilini garantilediklerini, 6’yı zorladıklarını söyledi

Seçimlere çok kısa bir süre kala, neredeyse tüm siyasi partiler basın mensuplarıyla sohbet programları düzenlerken, bu toplantılar arasında en dikkat çekici olanı CHP tarafından gerçekleştirildi. CHP’li milletvekili adayları, pazartesi günü Bizim Kocaeli Gazetesi, salı günü ise Özgür Kocaeli Gazetesi temsilcileri ile bir araya gelirken, önceki gece de biz Manşet Kocaeli Gazetesi’nin yönetim kadrosunu KYÖD’te ağırladı. Son aylarda yerel basınla arası limoni olan CHP, İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya’nın bu projesiyle az da olsa kendini anlatma imkanı buldu. 


İLK ÜÇ SIRA KATILDI 
CHP’nin bu güzel programında gazetemizi, Genel Yayın Yönetmenimiz Cemalettin Öztürk, bendeniz Yazı İşleri Müdürü Mevlüt Soysal, Reklam Müdürümüz Ziya Doğan, editörlerimiz Yılmaz Karabıyık, Uğur Enç ve muhabirimiz Furkan Çalışkan ile temsil ettik. CHP’den ise İl Başkanı Cihat Altunyuva, İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, İl Kadın Kolları Başkanı Hülya Yolcubal ile ilk üç sıra adayı Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar ve Tahsin Tarhan programa katılım sağladı. 


FARKLI PROGRAMLAR 
Sıcak ve samimi başlayan programın hemen ardından CHP’lilerin farklı programları olduğundan, hemen soru kısmına geçtik. Yayın Yönetmenimiz Öztürk, bir televizyon programcısı edasıyla bir saatlik programın ilk 45 dakikasında CHP’lilere çeşitli sorular yöneltti. İlk sorusu, “CHP ilk defa ekonomik vaatler ile seçimlere hazırlanıyor. Bu politikalarınız halkta karşılık buluyor mu?” şeklindeydi. 


AKAR: BİRİNCİ SINIF DEMOKRASİ 
Öztürk’ün bu sorusunu yanıtlayan Akar, şunları söyledi: CHP’nin ilk önceliği birinci sınıf demokrasi. Bu bizim olmazsa olmazımız. Çünkü biliyoruz, kuvvetler ayrılığı olmazsa, yargı bağımsızlığı sağlanmazsa, bazın özgür olmazsa, sağlıklı bir ekonomik yapı da inşa edilemez. Ekonomiye gelince, projelerimizin tamamına halkımız destek veriyor. Halkımız başta asgari ücret zammı ve emekli ikramiyesi gibi projelerin uygulanabilir olduğunu biliyor. Biz bu şekilde halktan destek alırken AKP’liler pazarlara dahi giremiyor.” Akar, Öztürk’ün bir diğer sorusu olan “Kocaeli’deki vekil hedefi” ile ilgili ise, “Kocaeli’den 5 vekil çıkarıyoruz. Hatta 5’i garantiledik 6’ya gidiyoruz” ifadelerini kullandı.


TARHAN: ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞTIRMIYORUM 
Öztürk’ün daha sonra, “Siz bir sanayicisiniz asgari ücret konusuna sanayicilerin bakışı ne?” şeklinde soru yönelttiği Tarhan ise, “Ben hiçbir çalışanıma asgari ücret vermediğim için bu konuyu bilemem” şeklinde esprili ifadelerle Öztürk’ü yanıtladı. Konuyu daha geniş açıklayan Tarhan, “Daha önce CHP, AKP’nin peşine takıldığı yönünde eleştiriler alırdı. Şimdi bakıyoruz, AKP CHP’nin peşine takılıyor. Bakınız bugün ülkenin geldiği durumla ilgili AKP’nin söylediği bir şey var mı? Tek dedikleri başkanlık sistemi” dedi.   


ALTUNYUVA: AKP HİLE DÜŞÜNÜYOR  
Öztürk’ün daha sonraki sorusu ise Altunyuva’yaydı. Altunyuva, sandık çalışmaları ile ilgili bilgi isteyen Öztürk’e, “AKP, sandık görevlilerine hile eğitimi veriyor. Tek amaçları sandıkta hile yapmak. Biz ise sandık çalışmalarımıza çok önceden başladık. Çünkü şunu çok iyi biliyoruz: 2009’da sandıklara sahip çıkamadığımız için seçim kaybettik. Bu seçim için tüm sandık sorumlularımızı belirledik. Öte yandan her sandıkta 4-5 tane müşahidimiz var. Bu şekilde hilelere karşı koyacağız” şeklinde bir yanıt verdi. 


YOLCUBAL: AKP’LİLERE BİLE GİDİYORUZ 
Öztürk’ün “Kadın kollarını çalışması” yönündeki sorunun muhatabı ise Yolcubal’dı. Türkiye’nin en şanslı kadın kollarından birisi olduklarını ifade eden Yolcubal, “Çünkü gerek genel merkezimizle, gerek il yönetimimizle, gerekse de ilçe kadın kollarımızla çok iyi ilişkilerimiz var. Tüm örgütlerimiz kadın kollarının çalışmalarını maddi ve manevi olarak destekliyor. Öyle ki, bu dönem AKP’lilerin evlerine bile çat kapı giriyoruz. Onlar da bizi dinlemek istiyoruz. Çünkü CHP tüm sosyal sınıflara uygun projeler hazırladı” şeklinde konuştu.  


HÜRRİYET: HÜKÜMET PROGRAMI 
Öztürk’ün son sorusu ise Hürriyet’eydi. Hürriyet, Öztürk’ün “Halkın projelere ve adaylara desteği ne?” şeklindeki sorusuna şu yanıtı verdi: “CHP yıllar sonra ilk defa savunmada değil, atakta. Önceki seçimlerde de sahada çalışan birisi olarak şunu söylemek istiyorum: Artık insanlar CHP’ye kapılarını kapatmıyor. Halkımız projelerimizi çok iyi biliyor ve onları destekliyor. Çünkü bir manifesto gibi hükümet programı ortaya koyduk. CHP iktidara yürüyor.” 


KÜÇÜKKATA: ADAYIM 
Bu şekilde sorulu-yanıtlı gerçekleşen programın geri kalanı sohbet şeklinde ilerlerken, baktım CHP’liler toparlanmaya başladı. İşte o an iki gerçekle yüzleştim: Bir: Program boyunca hiç soru sormamıştım. İki: Öztürk, İlçe Başkanı Küçükkaya’ya soru yöneltmemişti. Artık sesimi dahi unutan CHP’lilere “Bir dakika dedim. Küçükkaya’ya bir soru sormak istiyorum.” Herkes şaşkın şaşkın bana bakarken, “Sayın Küçükkaya, 2007’den beri milletvekili adayı olacağınızı söylüyorsunuz. 2015 de geçti. Peki, 2019. Aday mısınız?” Küçükkaya, gülümseyerek, “Evet, adayım” dedi. Biz de, 2019 seçimlerinin ilk aday adayını öğrenmiş olduk. Tabii ki, gazetedeki hiyerarşik yapıyı düşünerek, Küçükkaya’nın bu açıklamasını ön plana çıkarmıyorum.  

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız