FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu18.54° C / 19° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

3 Ay Süreyle Olağanüstü Hal İlan Edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bakanlar Kurulu kararıyla 3 ay süreyle Olağanüstü Hal ilan edilmesini uygun gördük" dedi. OHAL kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

21 Temmuz 2016 Saat: 10:00
3 Ay Süreyle Olağanüstü Hal İlan Edildi
3 Ay Süreyle Olağanüstü Hal İlan Edildi

4 saat 40 dakika süren MGK toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu sona erdi. Toplantı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bakanlar Kurulu kararıyla 3 ay süreyle Olağanüstü Hal ilan edilmesini uygun gördük" dedi. OHAL kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Türkiye'nin 15 Temmuz akşam saatlerinden itibaren tarihinin en kritik günlerinden birini yaşadığını belirten Erdoğan, ülkenin ve milletin göz bebeği olan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içinde yuvalanmış bir grubun, emir komuta zinciri dışına çıkarak, darbe girişimi başlattığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fetullahçı Terör Örgütü üyesi oldukları anlaşılan bu grubun uçaklarla, helikopterle, tanklarla, silahlarla, devlete ve millete karşı saldırıya geçtiğini kaydetti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, TBMM, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, MİT yerleşkesi, Boğaziçi Köprüsü ve çeşitli askeri birimlerin yoğun saldırı altında kaldığını aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:


"Şahsımın ve hükümetin kararlı duruşu, milletimizin darbe girişiminde bulunanların karşısına cesurca girmesi, güvenlik güçlerimizin etkili müdahalesi sayesinde hamdolsun bu teşebbüs amacına ulaşamamıştır. Milletimizin ülkesine ve iradesine kararlı bir şekilde sahip çıkması karşısında, darbecilerin silahları da tankları da helikopterleri de uçakları da işe yaramamıştır. Asker elbisesi giymiş teröristler karşısındaki dik duruşlarıyla memleketine ve geleceğine sahip çıkan milletimiz, gece boyunca kahramanlık destanları yazmıştır.
Gencinden yaşlısına, işçisinden patronuna, köylüsünden şehirlisine kadar milletimizin tüm fertleri, darbeciler karşısında tek vücut olmuştur. Darbe teşebbüsünde bulunan hainlerin karşısına dikilen vatandaşlarımız, gözlerinin önünde onlarca kişi vurularak, şehit olurken, yaralanan birçok kardeşimiz de bütün bu şehit olan kardeşlerimizi o yaralı halleriyle kurtarma gayreti içerisine girmiş, sabaha kadar kararlı bir şekilde direnişlerini sürdürmüşlerdir. Hamdolsun kendisini bu vatanın bir evladı, bu milletin bir ferdi olarak hisseden herkes, darbe girişiminin karşısında yer almıştır."


"MİLLETİMLE İFTİHAR EDİYORUM”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin 1960 darbesinden Adnan Menderes ve arkadaşlarına sahip çıkamamanın üzüntüsünü yıllarca yaşadığını, 1980 darbesinde "Bir sağdan bir soldan" anlayışıyla gençlerine sahip çıkamayan toplumun acısının hala taze olduğunu anlattı.
15 Temmuz 2016 tarihinin bu kötü gidişe, "Dur" denilen bir dönüm noktası olduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Ülkemiz tarihinde ilk defa bir silahlı darbe girişimi milletin bizzat kendisi tarafından akamete uğratılmıştır. Türkiye, demokrasi ve hukuk devletine olan bağlılığını vatandaşlarının canı pahasına ispat etmiştir." dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbe girişiminde bulunanların açtıkları ateş sonucu sivil vatandaşlardan, polislerden şu an itibarıyla 246 masum insanın hayatını kaybettiğini, bin 536 masum vatandaşın da yaralandığını bildirdi. 


Bu vesileyle tüm şehitlere Allah'tan rahmet, yakınlarına ve millete başsağlığı dileyen Erdoğan, yaralılara da acil şifa temennisinde bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çok açık söylüyorum şu anda 'şu siyasi parti, bu siyasi partinin üzerinde duracak değilim. Ama cumhurun başkanı olarak ben, milletimle iftihar ediyorum. Milletimizle birlikte inanıyorum ki tüm bu engelleri aşmak suretiyle, demokrasi tarihine bir kahramanlık destanını Türk milleti olarak, biz yazmış oluyoruz." diye konuştu.


"3 AY SÜREYLE OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ"
Darbe girişiminin haber alındığı andan itibaren Başbakan, bakanlar, emniyet teşkilatı ve silahlı kuvvetlerin darbecilere karşı duran komutanlarıyla çok yakın bir çalışma içinde olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tüm tehlikeye ve tehditlere rağmen, derhal İstanbul'a giderek milletimle birlikte darbecilerin karşısında dimdik bir duruş sergiledik. Milletimizin dirayeti ve kararlılığı karşısında darbe girişimi ertesi gün akşam olmadan tamamen bertaraf edilmiştir." diye konuştu.
Bugün önce Milli Güvenlik Kurulu, ardından da Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Milli Güvenlik Kurulu üyeleri olarak yaptığımız kapsamlı değerlendirme sonunda darbe girişiminde bulunan terör örgütünün tüm unsurlarıyla ve süratle bertaraf edilebilmesi için ülkemizde Anayasamızın 120. Madde'si uyarınca Olağanüstü Hal ilan edilmesini hükümete tavsiye etme kararı aldık. Bakanlar Kurulumuz da bu tavsiye doğrultusunda Türkiye'de üç ay süreyle Olağanüstü Hal ilan edilmesini kararlaştırdı. Bilindiği gibi Anayasamızın 120. Madde'si ülkede demokrasiyi, temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik şiddet hareketleri olması durumunda Olağanüstü Hal ilan edilmesine imkan sağlıyor. Olağanüstü Hal ilanının amacı ülkemizde demokrasiye, hukuk devletine, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerine yönelik bu tehdidi ortadan kaldırmak için gereken adımları en etkin ve hızlı şekilde atabilmektir."

 

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde, darbe girişimlerine karşı kararlı bir duruş sergileyen, bu uğurda şehit olan ve yaralanan askerlerin sağlam duruşunu da milletin asla unutmayacağını ve onları sürekli hayırla yad edeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Kendilerine yanlış emir veren, 'artık komuta bizdedir' diyeni de alnından öldürmek suretiyle, daha sonra kendisi de şehit olan askerimizi, Niğdeli kardeşimi, ben buradan hayırla yad ediyorum. Mekanı cennet olsun. Valilikler ve belediyelerimiz başta olmak üzere, darbe girişimini haber aldıkları andan itibaren tüm imkan ve güçleriyle devlet ve milletinin yanında yer alan kurumlarımızın yöneticilerini de tebrik ediyorum. Aynı şekilde darbe teşebbüsü karşısında millet iradesinin yanında saf tutan tüm medya kuruluşları ve sivil toplum örgütlerine de şükranlarımı sunuyorum." 

 

"BU MİLLET KENDİ KADERİNİ BELİRLEMEYE MUKTEDİRDİR"

"Türkiye, tarihinin en güçlü devlet-millet birlikteliğini 15 Temmuz darbe girişimi konusunda ortaya koymuştur. Milletimiz devletine, devletimiz de milletine sahip çıkmıştır. Demokrasi, hukuk devleti, temel hak ve özgürlük konusunda hiçbir kardeşimizin, hiçbir kurumun en küçük bir endişesi olmasın" diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Hükümetimizin ilan ettiği Olağanüstü Hal, bu değerleri onlara yönelik saldırılardan koruma amacı gütmektedir. Asli hedef budur. Ülkemizin yaşadığı tehditle mukayese edilemeyecek derecede küçük terör olayları karşısında benzer tedbirler alan Avrupa ülkelerine seslerini çıkartmayanların, Türkiye'yi eleştirmeye hakları kesinlikle yoktur. Aldığımız bu kararı eleştirmeye kesinlikle hakları yoktur. Önce onlar kendilerine baksınlar. Biz kimseden ihsan istemiyoruz, sadece gölge edilmesin yeter. Bu millet kendi kaderini belirlemeye muktedirdir. Olağanüstü Hal ilanının sadece ve sadece ülkemizin karşı karşıya bulunduğu terör tehdidine karşı gerekli önlemlerin alınmasına, demokrasinin, hukuk devletinin, temel hak ve özgürlüklerin korunmasına yönelik bir tedbir olduğunun altını özellikle çizmek istiyorum. Özellikle ekonominin yurt içindeki ve yurt dışındaki unsurlarının Olağanüstü Hal uygulaması konusundan en küçük bir olumsuz çekinceleri, tereddütleri olmamalıdır.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız