CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18.53° C / 19° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
darica
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

25 BİN PROFESÖR GELİYOR

Başbakan Erdoğanın devlet hastanelerinde çalışan uzman doktorlara akademik kariyer yapma fırsatı sunacaklarını açıklamasının ardından çalışmalar başladı. Buna göre Türkiye genelinde yaklaşık 800 devle

2 Mart 2013 Saat: 14:50
25 BİN PROFESÖR GELİYOR
25 BİN PROFESÖR GELİYOR

Başbakan Erdoğan'ın devlet hastanelerinde çalışan uzman doktorlara akademik kariyer yapma fırsatı sunacaklarını açıklamasının ardından çalışmalar başladı. Buna göre Türkiye genelinde yaklaşık 800 devlet hastanesinde çalışan 25 bin uzman doktor, istemesi halinde yardımcı doçentlikle başlayıp profesörlüğe kadar yükselme fırsatı bulacak. Peki uygulama özel hastanelerde çalışan uzman doktorları da kapsayacak mı?

Başbakan Erdoğan, önceki gün Viyana'da devlet hastanelerindeki uzman doktorlara üniversite hastaneleriyle işbirliği yaparak kariyer yapma fırsatı sunacaklarını belirterek, "Uzman doktor değil mi bu? Ver ona yardımcı doçentliği o da kariyerini yapsın. Zaten pratiğin içinde. Rektörlerimizle istişarelerimizi yaptık yasal düzenlemeleri de yaparak inşallah bunun da önünü açacağız" demişti. sağlık bakanlığıSağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, Başbakan'ın yaptığı bu açıklamanın 25 bin uzman doktoru ilgilendirdiğini ve onlara büyük bir kariyer fırsatı sunduğunu söyledi.Şencan, hekimliğin yaşam boyu eğitim gerektirdiğine işaret ederken, Sağlık Bakanlığı hastanelerindeki uzman doktorların bu sayede motivasyonlarının artacağını ve eğitime daha fazla sarılmalarını sağlayacağını vurguladı. Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye genelinde 842 hastanesi bulunduğunu, bunların 700'ünün büyük hastane olduğunu ifade eden Şencan, yapılacak değişiklikle akademik kariyer için Tıp Fakültesine bağlı hastane olma sınırlamasının kalkacağını açıkladı. Avrupa ve Amerika'da da bunun yaygın bir uygulama olduğu bilgisini veren Şencan, bunun 'gönüllülük' esasıyla yapılacağını söyledi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız