FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu19.46° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Siyaset

25 Aralık soruşturmasında 96 kişi hakkında takipsizlik

İstanbul merkezli 25 Aralık soruşturması kapsamında şüpheli 96 kişi hakkında takipsizlik kararı verildi.

1 Eylül 2014 Saat: 15:30
25 Aralık soruşturmasında 96 kişi hakkında takipsizlik
25 Aralık soruşturmasında 96 kişi hakkında takipsizlik

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul merkezli 25 Aralık soruşturması kapsamında aralarında Bilal Erdoğan'ın da bulunduğu 96 kişi hakkında takipsizlik kararı verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü İstanbul Merkezli 25 Aralık soruşturması tamamlandı. 

Soruşturmayı yürüten savcılar İsmail Uçar, İrfan Fidan ve Fuzuli Aydoğan, aralarında Necmettin Bilal Erdoğan ve iş adamlarının bulunduğu 96 kişi hakkında takipsizlik kararı verdi.

Kararda "Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı'nın örgüt lideri olarak gösterilmesi ve 'dönemin başbakanı' ibaresi kullanılmak suretiyle fezleke düzenlenmesi, soruşturmayı hazırlayanların hukuki bir soruşturma görünümü altında Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs ettiklerini ortaya koymaktadır" denildi.

Takipsizlik kararı

Hazırlanan 141 sayfalık takipsizlik kararında, yasama ve yürütmenin hukuk normları ile bağlı olduğu kadar, yargı yetkisini kullanan makamların da anayasa ve yasalara bağlı oldukları, siyaseti dizayn etmek gibi bir görev ve yetkilerinin bulunmadığı belirtilerek şunlar kaydedildi: 

"Türkiye Cumhuriyet Başbakanı'nın örgüt lideri olarak gösterilmesi ve 'dönemin başbakanı' ibaresi kullanmak suretiyle fezleke düzenlenmesi, soruşturmayı hazırlayanların hukuki bir soruşturma görünümü altında Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs ettiklerini ortaya koymaktadır.

Bu konuda soruşturma başlatılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına bildirilmesine karar verilmiştir.''

Takipsizlik kararında, her ne kadar şüphelilerin örgüt kurdukları, yönettikleri ve bu örgütün faaliyetleri kapsamında ihaleye fesat karıştırdıkları iddiaları üzerine soruşturma başlatılmışsa da şüphelilerin, birbirleriyle irtibatlarının hiyerarşik bir yapılanma içerisinde olmadığı, suç işlemek amacıyla bir araya geldiklerine dair delil elde edilemediği belirtildi.

Kararda, örgütün unsurlarından "suç işlemede devamlılık" unsurunun meydana gelmediği anlaşıldığı ifade edilerek, 96 şüpheli hakkında örgüt kurmak, örgüt üyesi olmak suçlarından kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiği bildirildi. 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız