FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu18.47° C / 19° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

24 saatte Kocaeli üzerinden 100 bin araç geçti

Kurban Bayramı tatilini İstanbul dışında geçirmek isteyenlerin dün öğlen saatlerinden itibaren yola çıkmalarıyla başlayan trafik yoğunluğu, bu sabaha kadar sürdü.

3 Ekim 2014 Saat: 11:49
24 saatte Kocaeli üzerinden 100 bin araç geçti
24 saatte Kocaeli üzerinden 100 bin araç geçti

Kurban Bayramı tatilini İstanbul dışında geçirmek isteyenlerin dün öğlen saatlerinden itibaren yola çıkmalarıyla başlayan trafik yoğunluğu, bu sabaha kadar sürdü.

İstanbul'dan Kocaeli'ne doğru hem TEM Otoyolu, hem D-100 karayolunda sabah erken saatlerde bile araçlar adım adım ilerlerken, bazı küçük maddi hasarlı kazalar nedeniyle ulaşım zaman zaman durdu. Normal zamanlarda günde 25-30 bin aracın geçiş yaptığı TEM otoyolundan, dün öğlenden bu yana 24 saat bile dolmadan geçen araç sayısı, trafik sabaha kadar durmadığından şimdiden 100 bini aştı.

FERİBOTLAR YETİŞEMİYOR

Yarın başlayacak 4 günlük Kurban Bayramı tatili nedeniyle bugünün de idari izinli kabul edilmesi nedeniyle dün öğlen saatlerinden itibaren İstanbul Çamlıca gişelerinden İzmit yönüne doğru araç trafiği yoğunlaşmaya başladı. Yalova, Bursa ve Ege'ye gidecek olan ve İzmit Körfezi'ni dolaşmak istemeyen araç sürücüleri, Gebze Bayramoğlu turnikelerinden Eskihisar'a geçerek buradaki feribot iskelelerine akın etti. İDO burada normal günlerde ortalama 10 feribot çalıştırırken, yoğunluk nedeniyle dün öğlenden sonra sayıyı 20'ye çıkardı. İlerleyen saatlerde İDO'nun 20 feribotu ile diğer şirkete ait feribotlar doldur- boşalt sistemiyle bekleme yapmadan çalışmalarına rağmen kuyrukları sabaha kadar eritemedi.

TEM DE, D-100 DE ADIM ADIM

Saatler ilerledikçe Eskihisar'daki kuyruklar Gebze'ye doğru 5-6 kilometre uzadı. Burada sıra beklemek istemeyen sürücüler İzmit Körfezi'ni dolaşmak için TEM ve D-100'den İzmit'e akın etti. Bu nedenle D-100'ün İzmit kent içi geçişi de inanılmaz bir yoğunluk yaşadı. TEM otoyolu ile D-100 Karayolunda da trafik adım adım ilerleyebildi. Bu iki yoldaki yoğunluk sabah saatlerine kadar devam etti. Gün aydınlanmasına rağmen iki yolda da yoğunluğun devam ettiği görüldü.

24 SAAT DOLMADAN 100 BİN ARAÇ GEÇTİ

Bu arada yapılan tespitlere göre, normal dönemlerde sadece tek yöne günde ortalama 25- 30 bin arası araç geçmesine rağmen, dün saat 14.00'den bu sabah saat 08.00'e kadar, diğer turnikelerden çıkışlar hariç TEM'in Kocaeli geçişinden geçen araç sayısının 100 bini aştığı belirlendi. 24 saate ulaşıldığında bu sayının 130-140 bine ulaşması bekleniyor. Bölge Trafik yetkilileri ise, yoğunluğun bu gece de devam etmesinin beklendiğini, İstanbul yönünden halen Anadolu yönüne doğru yoğun bir trafik olduğunu belirttiler. Kocaeli Bölge Trafik Müdürü Levent Aktay, öğleye yaklaşılırken halen dolu olan TEM otoyolunda her 10 kilometrede bir trafik ekibi bulundurulduğunu ve küçük maddi hasarlı kazalara anında müdahale ederek yolun açık tutulmaya çalışıldığını söyledi.  Aktay, yol güvenliği ve olası kazalara müdahale edilebilmesi için sürücülerin emniyet şeridine girmemelerini de istedi.

POLİS HELİKOPTERİ İLE DENETİM

TEM otoyolu ile D-100 Karayolunda İstanbul'dan Anadolu istikametine doğru gerçekleşen trafik yoğunluğu günün ilerleyen saatlerinde daha da artmaya başladı. Bu arada yollarda Emniyet Müdürlüğü'ne ait bir helikopter de TEM üzerinde sürekli kontroller yapmaya başladı. Helikopterin yukarıdan belirlediği yoldaki sorun ve tıkanıklıklar, anında yollardaki ekiplere bildiriliyor ve hemen müdahale ediliyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız