FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur18.57° C / 19° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

200 yıllık mezarlık restore ediliyor

Kartepe Maşukiye’de 200 yıllık mezarlıkta restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmaları yapılıyor.

3 Şubat 2015 Saat: 11:28
200 yıllık mezarlık restore ediliyor
200 yıllık mezarlık restore ediliyor

Çalışmaları Büyükşehir Belediyesi Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü sürdürüyor

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü tarafından Maşukiye’de 19. yüzyıldan kalma tarihi mezarlıkta mezar taşları restorasyonu ve çevre düzenlenmesi çalışmaları yapılıyor. Restore edilen mezar taşlarının yanına mezar taşı kitabelerinin günümüz Türkçesine çevrisinin yer aldığı tabelalar yerleştirilecek. Maşukiye Merkez Camii yanı ve önündeki 3 dönümlük arazide bulunan 64 adet mezara ait mezar taşı, yapılan çalışmalarla restore dilerek mezarlığın çevre düzenlemesi yapılıyor.

 

64 MEZAR TAŞI RESTORE EDİLİYOR
Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun onayıyla başlayan restorasyon çalışmalarının sonunda tarihi mezarlık, ziyaretçilerin rahatça içerisinde gezinebileceği ve mezar taşlarını okuyabileceği bir hale getirilecek. Karşılıklı iki ayrı yerde bulunan mezarlıklara yeni giriş kapıları da yapılıyor. Kent genelinde tarihi yapılarda restorasyon çalışmaları yapan Büyükşehir Belediyesi bir çok tarihi yapıyı restore ederek kentin hafızası ve değeri olan tarihi yapıların yok olmasını engelledi.

 

ÇEVRE SAKİNLERİNDEN
BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR
Çevre sakini 78 yaşındaki Hilmi Kasımoğlu; “Ecdadımızın yattığı bu 200 yıllık mezarlık önceleri harap, yıkık, çöplük halindeydi. Sağ olsun Büyükşehir Belediyesi yaptığı bu çalışmayla burayı çok güzel bir hale getirdi diyerek Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na ve Belediye çalışanlarına yapılan çalışmalar dolayısıyla teşekkür etti. Kocaeli tarihine sahip çıkan Büyükşehir Belediyesi tarihi konak, mezarlık gibi birçok tarihi yapıda tarihi dokuya uygun restorasyon çalışmaları yürütüyor.

 

TARİHİ YAPILAR KENTE KAZANDIRILIYOR
İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü’ne bağlı uzmanların yaptığı çalışmalarla birçok tarihi eser gün yüzüne çıkartılarak kente kazandırıldı. İzmit Hüseyin Paşa Camii Haziresi, Bağçeşme Namazgâh Şehitliği, Orhan Camii Haziresi ve Pertev Mehmet Paşa Camii Haziresinde de aynı şekilde Osmanlı Döneminden kalma mezarlıklarda bakım ve onarım çalışmaları yapan Büyükşehir, kent tarihine sahip çıkarak tarihi yapıların yok olup gitmesini engelliyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız