FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur18.57° C / 19° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

200 yeni otobüs geliyor

Büyükşehir Belediyesi, ulaşımda önemli bir adım atarak 200 yeni sıkıştırılmış doğalgazlı (CNG) otobüs aldı. 12 ilçede hizmet vwerecek olan CNG’li otobüslerin sayısı böylece 263’e yükseldi.

27 Nisan 2015 Saat: 17:32
200 yeni otobüs geliyor
200 yeni otobüs geliyor

Büyükşehir Belediyesi, ulaşımda önemli bir adım atarak 200 yeni sıkıştırılmış doğalgazlı (CNG) otobüs aldı. 12 ilçede hizmet vwerecek olan CNG’li otobüslerin sayısı böylece 263’e yükseldi.

Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma İdaresi Başkanlığı Otobüs İşletmesi Şube Müdürlüğü’nün 10 Şubat 2015 tarihinde yaptığı 200 adet sıkıştırılmış doğalgazlı (CNG) otobüs alımı ihalesi sonuçlanmıştı. 4 firmanın katılımıyla yapılan ihale sonucunda 31 milyon 840 bin Euro bedelle ihaleyi kazanan firma Karsan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile Karsan CEO’su Murat Selek ve Karsan Pazarlama Genel Müdürü Vançın Kitapçı tarafından, 200 adet CNG’li otobüs alımı için protokol imzalandı.

 

12 İLÇEDE HİZMET

80 yolcu kapasiteli, engellilerin binişine uygun, en modern özelliklere sahip otobüslerin, toplu taşımada büyük bir rahatlama sağlayacağı belirtildi. Ekim ayından itibaren yola koyulacak otobüslerin sonuncusu yılbaşından itibaren seferlerine başlayacak. Otobüsler 12 ilçede birden sefer yapacak. Toplu taşımada modern, konforlu ve güvenli taşımacılığı kentin her köşesine yaymayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi’nin alımını yapacağı 200 adet CNG’li otobüs, kent genelindeki 12 ilçede belirlenecek hatlarda hizmet verecek.

 

GARAJ YAPILACAK

Alınacak 200 adet yeni otobüs için Körfez ve Gebze ilçelerinde garaj kurulumu yapılacak. Otobüslerin hangi hat ve güzergahlarda çalışacağı da belirlendi. Buna göre yeni otobüsler her ilçenin ana hattında saat başı-buçuk esasıyla hizmet verecek. Büyükşehir Belediyesi’nin 63 adet CNG’li otobüsü şu an hatlarda sefer yapıyor. Alınacak 200 adet araçla CNG’li otobüs sayısı 263 olacak. Toplamda ise Büyükşehir’in kent genelindeki otobüs filosunun araç sayısı 337’yi bulacak.

 

ÇOK BAŞLILIK VARDI

İmza töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise, ulaşımda yeterli kaliteyi sağlayamadıklarını ifade etti. Kooperatifleri kast ederek, Kocaeli’de çok başlılık olduğunu belirten Başkan Karaosmanoğlu, Kocaeli’deki ulaşımda istediğimiz kaliteyi tam olarak yakalayamadık. Ama elimizden geldiğimizce iyileştirmede bulunduk. Kentimizde çok sayıda kooperatif bulunmasına rağmen araç sayımız kent için yeterli değil. Aldığımız yeni 200 otobüsle bu sayıyı daha da yukarılara taşıyacağız” dedi. Kooperatifleri üstü kapalı olarak eleştiren Karaosmanoğlu, şöyle dedi: “Hükümetimiz bir yasa çıkardı. 65 yaş üzeri yolculara ücretsiz taşınacak diye. Kooperatiflerin bazıları uyguladı, bazıları uygulamadı. Bu aldığımız yeni otobüslerle bu sorunu biraz daha azaltacağız.”

 

 

OTOBÜSÜN ÖZELLİKLERİ

Otobüsler solo tip, alçak tabanlı ve en az 80 yolcu taşıyacak.

Online olarak aracın tüm bilgilerine erişim.

Yüksek seviye klima soğutma-ısıtma sistemi.

Orta kapıda manuel yolcu rampası.

Renkli dijital hat göstergesi.

Sesli anons sistemi.

En az 2 adet 19” LED ekran.

Güvenlik ve denetim kameraları.

Ve buna benzer 15 yeni özellik yeni araçlarda mevcut olacak.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız