FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu23.09° C / 24° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

2 Bin Yıllık Kadın Başı Çalındı

Kocaeli Arkeoloji Müzesi’nde yaşanan hırsızlık olayında çalınan kimi eserler belirlendi. 2 bin yıllık kadın heykelinin baş bölümünün de yer aldığı çalıntı eserlerin değerinin milyon liraları bulduğu iddia ediliyor.

13 Aralık 2014 Saat: 13:52
2 Bin Yıllık Kadın Başı Çalındı
2 Bin Yıllık Kadın Başı Çalındı

Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ne eylül ayında kimliği belirsiz kişi ya da kişiler girmiş, çok sayıda tarihi eser çalınmıştı. Müzeden çalınan eserlerin listesini çıkaran yetkililer İstanbul ve çevre illerde yer alan koleksiyonerlere hırsızlığı haber vermiş ve beraberinde bu eserlerin listesini göndermişti. Bir sır gibi saklanan çalınan eserlerin listesine Numan Gülşah ulaştı. ÇEKÜL İl Temsilcisi olan Gülşah çalınan eserler arasında 2 bin yıllık kadın heykelinin baş bölümünün de bulunduğunu iddia etti.

 

ÇUKURBAĞ KAZISINDAN
Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) İl Temsilcisi Numan Gülşah şöyle konuştu: “Çalınan eserlerle ilgili yetkililerden hiçbir açıklama yapılmadı. Ben kendi dostlarımı ve arkadaşlarımı haberdar ettim. Hep birlikte çalınan eserleri araştırıyoruz. Kimi sonuçlar elde ettik. Örneğin Çukurbağ Mahallesi’nde birkaç yıl önce gerçekleştirilen dozerli kazıda ortaya çıkarılan 2 bin yıllık bir kadın tanrıça heykelinin baş bölümü de çalınan eserlerin arasında yer alıyor. Bu eser renkli bir eser. Değeri milyonları buluyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız