CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

sisli13.35° C / 16° C

sisli

LEZZET KEBAP DİYARI
darica
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

2/B İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ 26 ŞUBAT'A UZATILDI

Defterdar Süleyman Dal, orman vasfını yitirmiş olan 2/B arazilerinin başvuru süresinin 26 Şubat’a kadar uzatıldığını ve 2 bin TL olan başvuru bedelinin ortadan kalktığını açıkladı. Kocaeli Defterdarı

14 Şubat 2013 Saat: 15:03
2/B İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ 26 ŞUBAT'A UZATILDI
2/B İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ 26 ŞUBAT'A UZATILDI

Defterdar Süleyman Dal, orman vasfını yitirmiş olan 2/B arazilerinin başvuru süresinin 26 Şubat’a kadar uzatıldığını ve 2 bin TL olan başvuru bedelinin ortadan kalktığını açıkladı.

Kocaeli Defterdarı Süleyman Dal, makamında 2/B arazileri hakkında bir basın açıklaması yaptı. Dal, 2/B kullanıcısı vatandaşların başvurularının halen defterdarlık İzmit Emlak Müdürlüğü ile Gebze Emlak Müdürlüğü`nde devam ettiğini açıkladı. Dal, kullanıcıların haklarını kaybetmemeleri açısından 2/B başvurularının 26 Şubat tarihine kadar uzatıldığını ve başvuru bedeli olan 2 bin TL`nin ortadan kalktığın kaydetti.

ORAN YÜZDE 86 Defterdar Dal, ilimizde bugüne kadar toplam 11 bin 759 taşınmazda 13 bin 157 kullanıcı tespitinin yapıldığını açıkladı. Dal, 2/B kapsamında bugüne kadar yüzde 86 oranında satışın ve iade başvuru oranının olduğunu kaydetti. Başvuruda bulunmayan vatandaşlara seslenen Dal, vatandaşların defterdarlık İzmit Emlak Müdürlüğü ile Gebze Emlak Müdürlüğü`ne 26 Şubat tarihine kadar başvurabileceğinin altını çizdi. BAŞVURU BEDELİ KALKTI Dal, kullanıcıların son başvuru tarihine kadar başvuruda bulunmamaları halinde kendilerine tanınan doğrudan satış hakkının düşeceğini ve taşınmazların ihale yoluyla başaklarına satılacağını söyledi. Defterdar Dal, öte yandan satış bedelinin peşin ödemelerde yüzde 20, en az yarısının ödenmesi durumunda ise yüzde 10 oranında bir indirimin söz konusu olduğunu belirtti. Dal, başvuruda ilk etapta alınan 2 bin TL`lik başvuru bedelinin de ortadan kalktığını kaydetti. Dal, konuşmasını devamında ,”Hak sahiplerine doğrudan satılacak olan taşınmazların satış bedeli; taşınmazın yüzölçümünün 400 metrekareye kadar olan kısmı için rayiç bedelin yüzde 50`si fazlası için ise rayiç bedelin yüzde 70`i üzerinden hesaplanarak belirlenecek” dedi. 2/B taşınmazlarının çok önemli bir yatırım olduğunu kaydeden Dal, Kocaeli`de 55 milyon metrekare taşınmazın 34 milyon metrekaresinin kadastrosu tamamlandığını ve satışının gerçekleştiğini açıkladı. EN FAZLA GEBZE VE KANDIRA`DA Dal, açıklamasının sonunda, “Kocaeli`ye Türkiye`de 2/B üzerinden bakıldığında yüzde 86 oranıyla İstanbul, Muğla ve Antalya`dan sonra 4. sırada yer alıyoruz. Çoğunluk Kandıra`nda yer alıyor ve yeni yeni güncellemesi yapılıyor. En çok ise şimdi güncel halde Gebze ve Kandıra`da 2/B arazisi bulunuyor. Müracaat edenler arazinin bedelini gördükten değerlendirdikten sonra duruma göre satın almayabilir. Arazileri satın aldıklarında bu ilerisi için bir yatırım olacak” dedi. Son olarak ise Defterdar Dal, her muhtarlığa 2/B kullanıcılarının listesini verdiklerini ve askıya çıktıklarını söyledi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız