FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu21.47° C / 22° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

19 Mayıs'ta Müthiç Performans

19 Mayıs kutlamalarının SDKM’de gerçekleşen ayağına 19 Mayıs Oratoryosu damgasını vurdu. Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin yaklaşık bir saatlik performansı izleyen herkesi etkiledi ve dakikalarca alkışlandı

19 Mayıs 2015 Saat: 13:03
19 Mayıs'ta Müthiç Performans
19 Mayıs'ta Müthiç Performans

19 Mayıs kutlamalarının SDKM’de gerçekleşen ayağına 19 Mayıs Oratoryosu damgasını vurdu. Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin yaklaşık bir saatlik performansı izleyen herkesi etkiledi ve dakikalarca alkışlandı

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın ilk olarak kent merkezinde ve Eski Valilik binasında yapılan kutlamaları, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde (SDKM) devam etti. Büyük Önder Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı’nı başlatmasının 96’ncı yıl dönümü için yapılan kutlamaların SDKM’deki ayağına kent protokolü de katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programa CHP Milletvekili Haydar Akar, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Rektör Sadettin Hülagü, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İl Jandarma Komutanı Mehmet Karadeniz, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ve İzmit merkezinde bulunan bazı okulların öğrencileri katıldı.

 

DÖNÜM NOKTASIDIR

Programın açılış konuşmasını Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar yaptı. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın önemine dikkat çeken Çintimar’ın ardında kürsüye Vali Hasan Basri Güzeloğlu geldi. Güzeloğlu yaptığı konuşmada “Milletlerin tarihlerinde çok önemli dönüm noktaları vardır. 19 Mayıs Türk tarihinin, milletin kurtuluşunun dönüm noktası ve adeta belirlendiği tarihtir. Anadolu topraklarına Samsun’dan ayak basan Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, insanlık fedakârlıkların en büyüğü başta canı olmak üzere tarihi görülmemiş bir büyük zafere taşıyan başlangıçtır.  19 Mayıs sadece Türk tarihinin bir dönüm noktası değil, dünya üzerinde sömürülen ezilen bütün milletler için bir dönüm noktası olmuştur.

 

MÜTHİŞ PERFORMANS

Yapılan protokol konuşmalarından sonra ise Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri Atatürk ve 19 Mayıs Oratoryosu’nu sahneledi. Yaklaşık bir saat süren performans; yurdun işgali, Atatürk’ün Samsun’a çıkışı, Kurtuluş Savaşı, düşmanın kovulması ve modern Türkiye’nin kurulmasını temsillerinden oluştu. Şef Onur Aysu’nun yönetimindeki oratoryosunda okulum müzik ve resim bölümlerinden 70 öğrenci yer aldı. İzleyen herkesi etkileyen öğrencilerin ve alışıldık gösterilerin dışında olan performans büyük alkış aldı. Dakikalarca ayakta alkışlanan performansın sonunda, protokol üyeleri ve öğrenciler toplu fotoğraf çektirdi. Çekilen toplu fotoğrafın ardından 19 Mayıs kutlamaları noktalandırıldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız