CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

açık14.88° C / 17° C

açık

LEZZET KEBAP DİYARI
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

14 ŞUBAT ANKET SONUÇLARI

Bugun Sevgililer Günü ... PEKİ bu Sevgililer Günü nasıl ortaya çıkmış? Kim, neden kutluyor ?İşte cevapları... Sevgililer Gününün başlangıç tarihi eski Roma İmparatorluğu zamanına uzanıyor. Eski Romada

14 Şubat 2013 Saat: 00:18
14 ŞUBAT ANKET SONUÇLARI
14 ŞUBAT ANKET SONUÇLARI

Bugun Sevgililer Günü ... PEKİ bu Sevgililer Günü nasıl ortaya çıkmış? Kim, neden kutluyor ?İşte cevapları...

Sevgililer Günü'nün başlangıç tarihi eski Roma İmparatorluğu zamanına uzanıyor. Eski Roma'da 14 Şubat günü bütün Roma halkı için önemli bir gündü. Çünkü bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno'ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Juno ayrıca Roma halkı tarafından kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyordu. Bu günü takip eden 15 Şubat gününde ise Lupercalia Bayramı başlıyordu.

Bu bayram, halkın genç nüfusu için büyük önem taşıyordu. Bunun nedeni ise yaşantıları kesin kurallar ile sınırlandırılmış, bunun doğal sonucu olarak bir birliktelik yaşama şansı olmayan bu gençler, sadece bu bayram süresince bile olsa birbirlerinin partneri oluyorlardı.

Hangi genç bayanın hangi genç erkek ile bir çift oluşturacağı eski bir gelenek olan ve Lupercalia Bayramı'nın arife günü yapılan bir çekiliş ile belli oluyordu. Romalı genç kızlar, isimlerini küçük kağıt parçalarının üzerine yazıp bir kavanoza koyuyorlardı. Erkekler ise kavanozdan bu kağıtları çekerek üzerinde hangi kızın ismi yazıyorsa o kızla bayram eğlenceleri boyunca beraber oluyorlardı. Bu birliktelikler birbirine aşık olan çiftler için bayram süresinin dışına taşıp genellikle evlilikle sonlanıyordu.

İmparator 2. Claudius, Roma'yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem, ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden, Roma'daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı.

Aziz Valentine de Claudius'un hükümdarlığı zamanında Roma'da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius'un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak İmparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine, insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat'ında Hıristiyan şehitliğine gömüldü.

Aynı zamanlarda Roma'daki putperestler, şubat ayı içinde kutlanan Lupercalia Bayramı'nı kendi putperest tanrıları için kutluyorlardı. Bayram öncesi yapılan geleneksel çekilişi ise seromoniye bağlı kalarak kendileri için uygulamaya başladılar.

Hıristiyan Kilisesi'nin ilk kurulduğu yıllarda hizmet veren papazlar, bu törenlerin, özellikle de evlenmemiş gençlerin putperestler ile birlikte anılmasından rahatsız oldukları için bir çözüm buldular. Bu gençlerin isimlerinin azizlerle birlikte anılmasını istedikleri için Lupercalia Bayramı'nın başladığı günü Aziz Valentine Günü olarak kutlamaya başladılar. O gün bugündür her yılın 14 Şubat'ı "Sevgililer Günü" olarak kutlanmaya devam ediyor ve yeryüzünde kadın ve erkek beraber olduğu sürece de kutlanmaya devam edecek gibi.

Dicle Üniversitesi Sosyal Araştırmalar Merkezi Sosyoloji Çalışma Grubu, "Diyarbakır'da Oturan Evli Kadınların "Sevgililer Günü" Algıları ve Bunun Yaşamlarına Yansıması" konulu araştırma yaptı.Yüz yüze yapılan çalışmadan ilginç sonuçlar çıktı.

10 KADINDAN 8'İ HEDİYE BEKLİYOR

Düsamer Başkanı Sabri Eyigün, "Kadınlar arasında hediye beklenti oranı çok yüksek, bizim tahminlerimizden çok daha yüksek yüzde 80'ine yakını herhangi bir şekilde hediye beklentisi içinde." dedi. Ancak kadınların bu beklentisi erkekler tarafından çok kabul görmüyor.

Eyigün, 14 Şubat'ta kadınların durumunu "Bizim yaptığımız araştırmalarda en fazla yüzde 25'i karşılanıyor, yani kadınların yüzde 55'i o gün kırgın eşlerine, o gün huzursuz." sözleriyle ifade etti.

500 kişi ile yapılan ankette kadınların yüzde 53'ü Sevgililer Günü'nü önemsiyor. Ancak kadınların çoğu hediyeyi erkeği sınama aracı olarak görüyor.

Eyigün, kadınların 14 Şubat'a bakışlarını "Bakayım beni seviyor mu sevmiyor mu? Bakacağım, göreceğim sevgililer günü gelsin göreceğiz. Beni seviyor mu sevmiyor mu?" cümlesiyle özetliyor.

Erkek ve kadınların farklı anlayışlarla baktığı Sevgililer Günü'nü, sorunsuz şekilde geçirmenin yolu, sevgiyi belli etmekten geçiyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız