FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20.87° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

12 İlçe Başkanı Sarıbay Dedi

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve 12 ilçe başkanının katıldığı toplantı da ilçe başkanları Sarıbay’ın il başkanlığı konusunda yeşil ışık yaktı. Toplantıda kurultay delegeleri konusunda ise gerilimli tartışmalar yaşandı

20 Aralık 2015 Saat: 17:21
12 İlçe Başkanı Sarıbay Dedi
12 İlçe Başkanı Sarıbay Dedi

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve 12 ilçe başkanının katıldığı toplantı da ilçe başkanları Sarıbay’ın il başkanlığı konusunda yeşil ışık yaktı. Toplantıda kurultay delegeleri konusunda ise gerilimli tartışmalar yaşandı

İlçe kongrelerini tamamlayan CHP Kocaeli’de şimdi gözler 27 Aralık’ta yapılacak olana il kongresine kilitlendi. 1 Kasım seçimlerine kısa bir süre kalan il başkanlığından istifa eden Cihat Altunyuva’nın yerine genel merkez tarafından atanan Cengiz Sarıbay il kongresinde yeniden aday olacak. Şu ana kadar Sarıbay’ın karşısına ciddi bir rakip çıkmazken ilimizdeki 12 ilçe başkanının da Cengiz Sarıbay’a yeşil ışık yaktığı ve adaylığını desteklediği öğrenildi.

 

HEPSİ DESTEKLİYOR

Kartepe Maşukiye’de bulunun Cevizdibi’nde 12 ilçe başkanı ve İl Başkanı Cengiz Sarıbay bir toplantı gerçekleştirdi. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar, Karamürsel İlçe Başkanı Şinasi Yazar, Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri, Körfez İlçe Başkan Mehmet Kaçar, Gebze İlçe Başkanı Recep Dursun, Darıca İlçe Başkanı Yakup Törk, Kandıra İlçe Başkanı Recep Şenol, Dilovası İlçe Başkanı İrfan Ertürk, Başiskele İlçe Başkanı İrfan Keskin ve Çayırova İlçe Başkanı Selahattin Kaya il başkanlığı için Cengiz Sarıbay’ı desteklediklerini açıkladı.


4 İLÇENİN SAYISI YETMEDİ
CHP İl Başkanı Sarıbay ve 12 ilçe başkanının katıldığı toplantıda 16-17 Ocak’ta gerçekleştirilecek kurultay delegelerinin sayılarının ilçelere göre belirlenmesinde ciddi tartışmaların yaşandığı öğrenildi. Bilindiği üzere CHP’de Başiskele’de 18, Çayırova’da 32, Darıca’da 48, Derince’de 53, Dilovası’nda 5,  Gebze’de 104, Gölcük’te 63, İzmit’te 159 il, Kandıra’da 17, Karamürsel’de 21, Kartepe’de 34 ve Körfez’de 46 olmak üzere 600 il delegesi bulunuyor. 600 il delegesi sayısını 22 kurultay delegesi sayısına bölünce 27 çıkıyor. 27 il delegesine karşılık bir kurultay delegesi sistemine göre yapılan hesaplamada bazı ilçelerin kurultay delegesi çıkaramıyor olması önemli bir gündem maddesi oldu. 22 kurultay delegesi oyu içerisinde il başkanının oyu ve birde il başkanının bir kontenjan hakkı da bulunuyor.  

 

DİĞER İLÇELERDEN TAKVİYE

Bu hesaplamaya göre Dilovası, Karamürsel, Kandıra ve Başiskele’nin il delege sayısı kurultay delegesi çıkarmaya yetmeyince, bu ilçelerin başkanları bu durumun aşılması için bazı taleplerde bulurdu. Uzun süren görüşmelerden sonra diğer ilçelerden matematiksel olarak artan il delege sayılarının kurultay delegesi çıkaramayan ilçelere eklenmesi kararına varıldı. Bu çözüm sonrası Karamürsel, Kandıra ve Başiskele’nin birer kurultay delegesi çıkarma hakkı doğdu. 5 il delegesi bulunan Dilovası’nın ise kurultay delegesi çıkaramayacağı öğrenildi.

 

GEBZE SIKINTI ÇIKARDI

Kartepe Maşukiye Cevizdibi’nde gerçekleştirilen toplantıda bir tartışma konusu da 104 il delegesi bulunan Gebze İlçe Örgütü’nün matematiksel olarak 3 kurultay delegesi çıkartıyor olmasıydı. CHP Gebze İlçe Başkanı Recep Dursun’un 5 kurultay delegesi talebi kısa bir süre gerilim yarattı. CHP’de dün akşamki toplantıda bir diğer tartışma konusu ise kadın ve genç kurultay delegesi kotası konusu oldu. 6 kadın ve 2 genç kotası konusunu çözmek için ilçe başkanları bazı formüller ürüterek bu sorunu aşmaya çalıştı. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız