FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

112 acil : 8 bin ihbardan sadece 300'ü gerçek çıkıyor

Kimi arayıp küfür ediyor, kimi dalga geçiyor. 112 Acil çalışanlarının başı telefon sapıklarıyla belada. Günde 8 bine yakın çağrıdan sadece 300’ü hastalar tarafından yapılıyor

12 Aralık 2014 Saat: 11:59
112 acil : 8 bin ihbardan sadece 300'ü gerçek çıkıyor
112 acil : 8 bin ihbardan sadece 300'ü gerçek çıkıyor

112 Acil görevlileri ne yapıyorlar, hangi şartlarda çalışıyorlar? Sorunları neler? Bu soruların yanıtını almak için 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi’ni ziyaret ettik. İl Sağlık Müdürü Dr. Mürsel Durmaz ve 112’den sorumlu müdür yardımcısı Dr. Pınar Özkır Sönmez ile birlikte Uzunçiftlik’teki 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi’ne gittik. AFAD binasının bir bölümünde 112 çalışanları çok önemli bir işe imza atıyorlar: Hayat kurtarmak! Onların telefon başındaki dikkati ve sürati, hayat kurtarıyor. Öğle vakti gittiğimiz için merkez sakin.

 

RAKAMLARLA 112 ACİL

Arada çalan telefonlar için görevliler ambulansları yönlendiriyor. Esas yoğunluğun akşam vakitlerinde başladığını anlatıyorlar. Kocaeli’deki 112 Acil çalışmalarını rakamlarla anlatalım. Günde 8 bine yakın çağrı geliyor merkeze. 250-300 tanesi gerçekten hasta olanlar. Arayanların 50’si ise ambulansa ihtiyaç duymayan hastalar. Kocaeli 112 hizmetlerini; 600 civarında doktor, acil ambulans bakım teknisyeni, acil tıp teknisyeni ve şoför veriyor. İl genelindeki 32 istasyonda toplam 37 aktif ambulans görev yapıyor. Bu rakama obez ambulansları ve aynı anda 4 hasta taşıyabilen çoklu ambulans da dahil.

GEREKSİZ UĞRAŞTIRIYORLAR

112 çalışanlarının en büyük sorunu gereksiz telefonlar. Bazı duyarsız vatandaşların telefon şakaları, tacizleri, küfürleri, görevlileri çileden çıkarıyor ve ihtiyacı olan vatandaşların 112 personeline ulaşmasını engelliyor. Bu cahilce hareket, o anda 112’ye ihtiyaç duyan bir insanın ölümüne de neden olabilir. 112 Acil görevlilerinin verdikleri rakamlar korkunç... Sadece Kocaeli 112’ye her gün 7 bin 500 civarında gereksiz çağrı geliyor. 112 görevlileri, vatandaşlara adeta yalvarıyor ve uyarıyorlar: “Bir gün siz de ihtiyacınız olduğu anda gereksiz telefonlar nedeniyle bize ulaşamayabilirsiniz.”

 

BİLİNÇSİZ HASTALAR DA ARIYOR

112 çalışanları, hattın telefon şirketleri tarafından satılan telefonları deneme amaçlı bile kullanıldığına dikkat çekiyor. Anlatılanlar, gerçekten saç baş yoldurtan cinsten...

112 Acil Çağrı Merkezi’ni meşgul edenler sadece bunlar değil. Bilinçsizlik nedeniyle arayanlar da çok. Hastalığıyla ilgili sorularını 112 görevlilerine yöneltenler, ilacını nasıl kullanacağını soranlar ve hatta telefonla tedavi olabileceğini düşünenler bulunuyor. Görevliler, bu vatandaşlara da “Sorununuzun çözüm yeri biz değiliz” yanıtını veriyor. Bazı kurnazlar ise durumunu abartarak, ambulansları hastaneye gitmek için kullanabiliyor. Görevliler, bu hastaları da uyarıyor.

 

250 TL CEZASI VAR

“Doğum yapıyorum” diye arayıp, grip rahatsızlığı için hastaneye naklini isteyen hastalara bile rastlandığını anlatıyor görevliler. İl Sağlık Müdürü Mürsel Durmaz, 112 hatlarını gereksiz çağrılarla meşgul etmenin Kabahatler Kanunu’na göre suç teşkil ettiğini belirtiyor. İlk seferde 250 TL olan gereksiz çağrı cezası, ikinci seferden itibaren 500 TL’ye çıkıyor. Görevliler, arayan telefon numaralarının ve aramanın yapıldığı adresin sistemde göründüğünü belirterek, suçluların kolayca tespit edilebildiğini anlatıyor.

 

ŞİDDETE MARUZ KALIYORLAR

İnsan hayatıyla ilgili acil hizmeti veren görevliler, hiç hak etmedikleri saldırılara da maruz kalıyor. Bir vakaya müdahale edildiği sırada kendilerine ya da araca yönelik saldırılarla çok sık karşılaştıklarını anlatıyor görevliler. Vatandaşların ambulans ve ekiplerin işlevini bilmediğini belirten 112 görevlileri, “Bizim görevimizin sadece hastayı hastaneye götürmek olduğunu zannediyorlar. Bu nedenle tepki gösteriyorlar. Oysa bizim görevimiz, hastaya olay yerinde ilk tıbbi müdahaleyi gerçekleştirmek. Olay yerinde işimize karışanlar çok oluyor. Hasta yanında ambulansa binmek isteyen hasta yakınları da bizi çok zor durumda bırakıyor” ifadelerini kullandı.

 

HATALI PARK DA ENGELLİYOR

Ambulansa en fazla bir hasta yakını alındığı belirtiliyor. 112 görevlilerinin çalışmasına engel olan bir diğer önemli sorun ise hatalı parklar. Dr. Mürsel Durmaz, 112 istasyonlarının önüne bilinçsizce park edilen araçların çalışmaları durma noktasına getirdiğini ve ambulansları devre dışı bıraktığını anlattı. Durmaz, en sorunlu yerin Kocaeli Devlet Hastanesi’nin bitişiğinde yer alan 112 istasyonu önü olduğunu söyledi. Durmaz, burada sık sık araçların ambulansın önüne park ederek, çalışmaları engellediğini anlattı.

 

ÇALIŞANLARIN DURUMU

112 Acil çalışanları hem büyük bir stres altında çalışıyor hem de sık sık hasta yakınlarının saldırısına uğruyorlar. Bu nedenle, vatandaşlara yaptıkları işe zorluk çıkarmamaları için uyarıda bulunuyorlar. 112 çalışanları, 24 saat aralıksız çalışıp, 72 saat dinleniyor. Maaşlarının yüzde 20’si civarında görev tazminatı alıyorlar. 112’de görev yapabilmek için temel yaşam desteği, çocuk ileri yaşam desteği, erişkin ileri yaşam desteği ve travma-resüsitasyon eğitimi almaları gerekiyor. Ayrıca hizmet içi eğitim kapsamında koordinasyon, kriz yönetimi, motivasyon, algoritmalar ve komuta kontrol eğitimleri alıyorlar. Kocaeli’de temel yaşam eğitimi alan personel sayısı yüzde 90, diğer modüllerde ise yüzde 70 civarında.

 

KOORDİNASYON BÖLÜMÜ

Yetkililer 112 Çağrı Merkezi’nde hizmet veren koordinasyon bölümünün önemine de dikkat çekiyor. Koordinasyon bölümünün görevi, ilden ile nakledilen hastalar, hastaneden hastaneye nakledilen hastalar gibi bir çok önemli olayı planlayan ekip. Hangi hastanede hangi servisin daha iyi çalıştığını, hangi yoğun bakımda kaç yatak olduğunu araştırıp bulmakla ve bilmekle görevliler. Bir hastanın nakli söz konusu olduğunda, nereye gideceğini azami 1 saat içinde bulmakla görevliler. Onlar da her gün ortalama 40-50 hastanın naklini organize ediyorlar.

 

SALDIRILAR SON BULSUN

Komuta merkezinin ardından yetkililerle “Kartepe-2” adlı 112 istasyonunu ziyaret ediyoruz. İstasyon karakol gibi bir yer. İl genelinde yol durumu ve nüfus yoğunluğuna göre dağıtılmış istasyonlarda, personelin dinlenmesi için yataklar, lavabo, depo, toplantı salonu ve santral bulunuyor. İstasyonda görevden dönen 112 personeliyle sohbet ediyoruz. 112 Başhekimi Dr. Halil Ertuğ ve Başhekim Yardımcısı Dr. Aysun Akalın’dan istasyonda verilen hizmetleri dinliyoruz. Ardından görevden dönen personelle sohbet ediyoruz. Onların sizden iki önemli isteği var. Birincisi 112 Çağrı Merkezi’nin gereksiz yere meşgul edilmemesi. İkincisi ise insan hayatı için çalışan ekiplere saldırılara bir son verilmesi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız