CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18° C / 18° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
CAGIN GOZ 222
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

11 İŞ KADINI SEKTÖRLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Kocaelide kendi sektöründe teknolojiyi yakından takip ederek kurumsallaşmayı başaran ve zirveyi hedefleyen firmaların konuk olduğu İşte Hayat programı girişimcilere örnek olacak başarı öykülerini konu

3 Nisan 2013 Saat: 11:13

Kocaeli'de kendi sektöründe teknolojiyi yakından takip ederek kurumsallaşmayı başaran ve zirveyi hedefleyen firmaların konuk olduğu İş'te Hayat programı girişimcilere örnek olacak başarı öykülerini konu alıyor. İlimizde doğup, ithalat ve ihracat da marka olan firmaların üst düzey yöneticileri, konuk olduğu programda dünden bugüne sektörlerini değerlendirme fırsatı buluyor.

SİZDE İŞ'TE HAYAT'TA

(YER ALMAK İSTİYORSANIZ)

(TANITIMINIZI YAPMAK İSTİYORSANIZ )

( VİZYONUNUZU GENİŞLETMEK İSTİYORSANIZ )

(BAŞARINIZI TÜM TÜRKİYE İLE PAYLAŞMAK İSTİYORSANIZ)

BİZE ULAŞIN:

ADRES: Yeni GÖlcük yolu. Sanayi mevkii No:35/1 İzmit/KOCAELİ/TÜRKİYE

TELEFON:(0262) 335 25 25

FAX: (0262) 335 48 88

E-MAİL: haber@kocaelitv.com.tr

PART 1

PART 2

Kadının toplumdaki yerini irdeleyebilmek için öncelikle iş hayatındaki yerini bilmek gerekiyor. Bizde, “İş’te Hayat” programımız da 11 farklı sektörde 11 iş kadınını konuk ettik. Kocaeli’de çalışma hayatında, kadınların karşılaştığı problemlerden, girişimci kadınlara verilecek öğütlere kadar birçok konuda iş kadınlarımızın fikirlerini aldık.Onlara fırsat verildiğinde, fazla değil sadece bir kapı aralandığında neler yapabildiklerini aslında hepimiz biliyoruz. Bazen makamımızı kaybetmekten, bazense iş hayatında arkalarında kalkmaktan korkuyoruz, oysa bu ülkeye neler kaybettirdiğimizi bilmiyoruz. Neden mi bahsediyorum; kadınlarımızdan iş hayatındaki “Yapamazsın, başaramazsın” cümlelerinin arasından her şeye inat başarıya imza atabilen cesur kadınlardan ve bugün ki İş’te Hayat programımıza 11 iş kadınını konuk ettik. Ve öyle ilginç başarı hikâyeleri anlatıldı ki, röportajlarımız sonrası her kesimin kendisine neden kadınların eğitimde, istihdam konusunda, siyasi alanda, oda yönetimlerinde, toplumsal önyargımız olan “Kadın ne anlar, ne de olsa kadın” cümlesini yıkamadığını sormasını istiyoruz.

NİHAN GÖKSEL / TORTES MAKİNE

-Nihan Göksel kimdir?

Ben İzmit doğumluyum. İlk ve ortaokul öğretimi İzmit de tamamladım. Üniversite eğitimimi Bursa Uludağ üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldum. Mezun olduğum deprem dönemine geldiği için bir sene çalışma hayatım olmadı.

-İş hayatına nasıl, ne zaman atıldınız?

Üniversiteden mezun olduktan iki yıl sonra bankacılık, bank kapital ile aktif iş hayatına atıldım. Bank kapital fona devir oldu. Ardından İstanbul da sekiz yıl boyunca bir bankada çalıştım. Bankacılığı bırakmak istedim. O dönem de babamın firmasında yapılanma söz konusuydu. SA 8000 projesi ile yeniden Tortes makine ile çalışmaya başladım.

-Tortes Makine firmanız hakkında bilgi verir misiniz?

Tortes Makine aslında çok köklü bir firma ama 2000 yılında şirketleşmiş bir kurumuz. Özellikle lastik fabrikaları üzerine yoğunlaştık. Firmamız makine parçaları, yedek parça, talaşlı imalat yapan bir firmayız. Amacımız lastik firmaları ile daha fazla çalışmak. Üretimimizi daha artırmak istiyoruz.

-Makine sektörünün hem ülkemiz de hem Kocaeli’de ki piyasa durumu ne durumda?

Otomotiv sektörü dar boğazda, bu yüzden açıkçası imalat sanayinde tüm firmalar bundan olumsuz etkileniyor. Biz de kendimizi ona göre ayarlıyoruz. Avrupa da ki krizi biraz soğuması gerekiyor.

-Siz de bayanlara örnek olacak noktadasınız, girişimci bayanlara ne söyleyeceksiniz?

Bir işe karar verebilmek en önemli en büyük adım. İşe başladığım dönem, zor bir süreçti. Egemen olarak erkeklerin hâkim olduğu bir alandı. Verdiğim kararın arkasında durdum. Bunun karşılığın da SA 8000 projesi ile ödül aldım.

-İş hayatında ödül aldığınız SA 8000 projesinden bizlere bahseder misiniz?

SA8000 projesi sosyal sorumluluk projesi, tedarik zincirinde sürdürülebilirliği amaçlıyor. Bunun altında çocuk işçisi çalıştırmama, ayrımcılık yapmama, iş sağlığı güvencesi, gönüllü çalıştırma bu şekilde kriterleri işleyen bir süreç. Artık uluslararası firmalar belli düzey de olan firmalarla çalışıyor. Bizde bu işin içine girdik. İlk olduğumuz için çok mutluyuz.

-Firmanızın bundan sonraki hedefleri neler?

Biz müşteri alanımızı, verimliliğimizi, ürün çeşidimizi, kapasitemizi artırarak uluslar arası yolumuza devam etmek en büyük hedefimiz.

HÜLYA NERGİZ / AVUKAT

-Hülya Nergiz kim, sizi tanıyabilir miyiz?

Ben serbest avukatlık yapmaktayım. Kayseriliyim. 1996 yılında Kocaeli’ye geldim. İki çocuk annesiyim.

-Hukuk ve avukatlık mesleğinde ne gibi sıkıntılarınız var?

En büyük sıkıntımız. Çok fazla hukuk fakültesi ve hukukçu var. Türkiye genelinde her yıl 10 bini geçen hukuk fakültesi mezunu piyasaya iş arayarak çıkıyor. Her geçen gün pasta küçülüyor. Hukukçular başka iş ilanlarına kayıyor. Kamuda memuriyete başvuruyorlar.

-Aşırı talep mesleğinizin değerini etkiliyor mu?

Hukuk mesleğinin değeri bence hiçbir zaman düşmez. Hukukçuluk çok önemli bir meslek, her geçen gün değeri artıyor. Ancak bir avukat enflasyonu var bu bir gerçek. Başka alanlarda iş bularak avukatlığı düşünmüyorlar.

-Avukatlarımızın en baştaki sıkıntısı nedir?

En önemli sıkıntımız işsizlik. İş kurmakta ve iş bulmakta avukatlarımızın sancıları var. Bu engeli avukatlar birleşerek büyük ortaklı bürolar açarak aşmaya çalışıyor. Yasalarda ki hızlı değişim avukatların da uzmanlaşmasını gerektiriyor.

-Türkiye de gerektiği kadar, yasal düzey de kadınlarımızın haklarını koruyabiliyor muyuz?

Her sorunun altında en büyük sorun bence maddiyattır. Devlet yasal düzenlemeleri yapıyor. Meclis den çok ciddi düzenlemeler yapıldı. Son 10 yıl içinde ciddi mesafe kat ettik. Asıl mesele insanların zihniyeti değişmesi gerekiyor. Şiddet uygulayanların zihniyetini değiştirmek gerekiyor. Kadın aile ortamına çıkıp ben şiddet görüyorum demedikçe oraya müdahale edemezsiniz.

HÜLYA AKDİLEK / NAZAR MODA

-Önce bizlere Hülya Akdilek kimdir? Kendinizi tanıtır mısınız?

Öncelikle KASİAD ve Kocaeli TV ailesine teşekkür ediyorum, bizlere değer verip söz verdiğiniz için. 1972 İzmit doğumluyum. Kız meslek lisesinden giyim üzerine mezun oldum.

-Ne zaman ve nasıl iş hayatına atıldınız?

Modayı yani işimi sevdim. Bazı firmalarda çalışarak tecrübe kazandım. Kendi adıma bir şirket açmak istedim. Sıfırdan yola koyuldum. Derince de Nazar penye olarak başladık, 2011 yılında Nazar Moda olarak abiye, gelinlik tasarımları ile işlerimizi büyüttük.

-Giyim mağaza sektöründe ilimiz de piyasa nasıl?

Kocaeli genelinde iyiyiz ama bakıyorum sanki Sakarya bizden önde gibi geliyor. Bizde Fethiye caddesi ve AVM’ler var. Markalar yönünden eksiklerimiz var. Benim işim özel tasarımlar olduğu için iş konusunda sıkıntı çekmiyoruz.

-Özel tasarımlardan bahsetmek istiyorum, nasıl fikir geliştiriyorsunuz?

Kumaşa göre hayal ediyorum. Çok geziyorum, gezerken de yeni modalar düşünüyorum. İnternet ortamından fikir alarak geliyorlar. Ancak biz yeni modelleri anlatıyoruz. Sanal ortamdan yeni modelleri gösteriyoruz. Avrupa’nın stil dergilerini ve modayı yakından takip ediyoruz. Bir gelinlik iki ayımızı alıyor. Gündüz giyimleri 2 günde tamamlayabiliyoruz.

-İş hayatına girdiğinizde ne gibi sorunlar yaşadınız?

Öncelikle işletme nasıl kurulur bilmiyoruz. Vergi işlemleri nasıl olacak bilgimiz yok. Malı almak da sıkıntı yaşadık. İstanbul sektörü çok sert işi biliyorlar biz o dönem acemiydik. Ama bunu yapan annesinin karnından öğrenmedi, birileri yapıyorsa ben de yaparım dedik. 16 yılda firmamızı buraya getirdik.

-Siyasi yönünüzden bahsetmek istiyorum, kadının siyasetteki yerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben siyaset Ak Parti ile başladım. Kuruculardanım. Derin Ak Parti Kadın Kolları başkanıyım. İnsanlar faydalı olabilmek adına siyasete atıldım. Yeni projeleri hedefliyoruz. Emine Erdoğan Hanım’ın açıkladığı projelerle yeni hedeflerimiz var.

-Kadınlarımıza sizin ne gibi öğütleriniz olacak?

Kadınlarımız kendilerine güvensin. Güvenmekle her adım geliyor. Ben siyasetle uğraştığım içim. Bir şeyleri başardığınız zaman arkası geliyor. Adını söyleyemeyen kadın başarıyı yakaladıkça, bir davanın savunucu olabiliyor.

NURDAN AVŞAR / VEKTÖREL MAKİNA

-Nurdan Avşar kimdir?

Makine Mühendisiyim. Mezun olduğumdan bu yana sürekli değişik firmalar da çalışıyorum. Mühendis olarak başladım, şef, müdür bölge satış ve Türkiye satış müdürü olarak çalıştım. Son beş yıldır kendi şirketimi kurdum.

-Vektörel Makine’yi kurmaya ne zaman karar verdiniz, firmanız hakkında bilgi verir misiniz?

Önce ne istediğinize karar vermelisiniz. Girişimcilik eğitimleri benim hayalimin başlangıcı oldu. Eğitimlerimi aldıktan sonra iş planımı hazırladım. Şirketimi kurdum 2 yıldır faaliyet gösteriyorum. Depolama ve raf sistemleri satış ve montaj işlemlerini yapıyoruz. Türkiye’nin bilinen kurumları ile çalışıyoruz. Fabrikaların boş alanlarında ölçüm yapıyor, proje çizimi teklifi ile üretilen rafların montajını gerçekleştiriyoruz.

-Firmanızın ilkesi ne oldu?

Müşteri memnuniyeti en önemli ilkemiz oldu. İş yaptı bitti olmuyor. Satış yaptık bitti demiyoruz. Satış sonrası iletişimimiz devam ediyor.

-İş hayatına atılmak isteyen kadınlarımıza neler söyleyeceksiniz?

Kadınlarımız ne istediklerini bilerek cesaretli olsunlar. Önce yola çıksınlar. Sadece bayanlarda değil, iş hayatında firmayı kurmadan batırıyoruz. Ben makine mühendis olduğum için 60 kişilik sınıfta dört bayandık. Kendi sektörümde tek bayandım. Sektörümde yeni kadınlar görmek istiyorum. İş hayatında kadınları daha fazla görmek istiyoruz.

NURTEN ÇAKMAK / ARKE DANIŞMANLIK

-Nurten Çakmak, önce sizi tanıyabilir miyiz?

Endüstri Meslek Lisesi ve Meslek Yüksek Okulunu Almanya da bitirdim. Türkiye de İşletme okudum. Belirli firmalar da iş hayatına atıldım. Sonra çocuğumu büyütmek için iş hayatına ara verdim. Ama bu ara fazla olmadan sektöre döndüm. Aile ve iş hayatını planlamak felsefem oldu.

-İş hayatına nasıl atıldınız? Kendi firmanızı kurmayı nasıl planladınız?

Belli bir firmada çalışırken, fikirlerim hakkında konuşurken, patronum “ne gerek var” dedi. Ben o gün noktayı koydum. Patron olmaya karar verdim. Kendi ekibimle firmamı kurdum. Firmalara kurduğumuz sistemlerle, kurumsallaşmalarını sağlıyoruz. Firmaların gelişmesini sağlayamıyorsak başarıdan söz edemeyiz.

-Firmanız da ki başarıyı, geriye baktığınız neye borçlusunuz?

İsteğine, azmine çalışkanlığına ve dürüstlüğüne borçlu. Kendinize saygınız varsa, başarmamanız mümkün değil.

-KOTO’ da tek kadın meclis üyesisiniz, neden meclis de bu kadar az bayan var?

Bu bizim kanayan yaramız. Bugün meclis toplantımızda, benim meclis konuşmamda konu buydu. Bayanların azlığını konusunda, meclis üyelerine gelin burada sizlerin eşleriniz, kızlarınız olsun mesajını ilettim.

-Kadınlarımıza iş hayatlarına atılmaları konusunda neler söyleyeceksiniz?

Bayanlarımız iş hayatından kaçmasınlar. Komitelerde yer alsınlar. En alttan iş hayatına başlasınlar adım adım yükseleceklerdir. Kadınların ülkemizde değerini çok bildiğimizi söyleyemeyiz. Kadınların önlerini açmıyoruz. Hem yanımızda yürüyorlar. Biz kadınların iş dünyasında önlerinin açılmasını istiyoruz.

SİBEL MUNGAN / SERBEST PASLANMAZ METAL

-Sibel Mungan, bize kendinizi tanıtır mısınız?

1971 doğumluyum. Tüm eğitimimi Kocaeli’de tamamladım. Uzun zaman iş hayatını düşünmedim. 2003 yılında Ağabeyim Fuat beyin “benimle işe var mısın?” sorusu üzerine “varım” cevabımla iş hayatına başladım. 10 yıldır el ele bugüne kadar geldik.

-Firmanızdan bahsedelim ne zaman kuruldu, üretim alanınız da neler var?

2003 yılında kurulduk. Gıda’dan tutun otomotiv’e, sağlıktan mutfağa, aksesuarlarda birçok alanda paslanmaz çelik kullanılıyor. Bunun imalatını yapan tüm firmalara hizmet veriyoruz. Üretimimiz yok hazır plaka, saç, borular, profiller, bağlantı elemanlarını üreticilere ve imalatçılara satışını yapıyoruz.

-Sektörünüzde sıkıntılarınız neler?

Her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de sorunlarımız var. Biz de paslanmaz çelik de kaliteler vardır. Sektörümüzde 304, 430, 316 gibi isimlendirilen kaliteler vardır. En çok kullanılan kalite 304 kalitedir. Fakat bundan daha düşük kaliteler de vardır. Satışları sırasında olması gereken kalitenin daha düşük, çünkü maliyeti de düşük olduğu için satışını yapıyorlar. Küçük kaliteli malzemeyi imalatçıya veriyorlar. Kaliteyi bilmeyen üreticiler, kullanıma geldiği zaman gerçek ortaya çıkıyor.

-Paslanmaz metal’in önemi nedir?

Biz malzememizin arkasındayız. Çünkü sertifikamızla satış yapıyoruz. Paslanmaz çelik’in en önemli özelliği bakteri üretmez ve barındırmaz. Merdiven korkulukları elleri ile tutup çıkarlar. Bakteri üretmediği için çok önemlidir. Çok sağlıklı ve ömürlük malzemedir. Temel direğimiz dürüstlüktür.

-Girişimci bayanlara tüyolarınız neler?

Dürüst olun. Ve birileri yapıyorsa, kadınlarımız neden yapamasın diyorum.

MERYEM USTAOĞLU / MNY MÜHENDİSLİK

-Meryem Ustaoğlu öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Üç çocuk annesi aynı zaman da ananeyim. Maalesef dokuz ay önce eşimi kaybettim. İşimi ayakta tutmak için ne kadar zor da olsa, çalışmaya başladım.

-Firmanız ne zaman kuruldu, alanında neler var?

Aslında firmamız eski bir firma, inşat firmasıydı. 2006 yılından bu yana mekanik tesisat, soğutma ve ısıtma sistemleri yapan bir firma olarak devam ediyorduk. Bu sektörde eski bir firma olsak da kayıpla beraber iş potansiyelimiz aşağı düştü. Bende sektör de varım demek istedim.

-Firmanızın ismi MNY’nin özel anlamı nedir?

Eşimin vefatı sonrası isim değişikliğine gitmek zorunda kaldık. Kızlarımın isimleri Melis, Nergiz, Yasemin olarak baş harflerinden yola çıktık.

-Sizin iş hayatına giriş süreciniz nasıl oldu?

Sosyal projeleri çok severdim. Benim çalışmaya ihtiyacım yoktu. Bir yıl içinde eşiz değerler projesi yapmıştım. Maddi imkansızlığı olanlara teşvik konusunda yardımcı oluyordum. Bir gün çalışacağım iş hayatında yer alacağımı hiç düşünmedim. Şimdi ben aktif iş kadını olarak görev alıyorum.

-Kadınlar iş hayatında ne gibi zorluklarla karşılaşıyor?

Sonuç da bu iş erkek işi. Bana ailemde birçok kişi “yapma çalışma” dedi. Herkes bana “bu kadın bu işi yapamaz. Elindeki olanaklar nedir” dedi. Birçok firmayı üç dört defa aradım. Yanımda çok iyi insanlar oldu. Danışmanlık hizmeti aldım. Ben koştum, mücadele ettim, çalıştım.

-Ev hanımı olup daha sonra iş hayatına atılmayı isteyen kadınlara neler söyleyeceksiniz?

Hiçbir şey tepside önünüze sunulmuyor. Kesinlikle kendilerine inansınlar, araştırsınlar. Koşsunlar, mücadele etsinler azim etsinler. Mutlaka geri dönüşü oluyorlar. Yapmak istediklerinden korkmasınlar. Maddiyatsız bile çok işler yapılabilir.

YADİGAR CEYHAN / CEYHANLAR PLASTİK

-Yadigar Ceyhan, kimdir?

10 yıldır iş hayatındayım. Daha öncesi ev hanımıydım. Şartlar öyleydi. İşin başına geçtim dipten başladım. Her kademede görev aldım. İki çocuk annesiyim. Şimdi sektörde hedeflerimiz için çalışıyoruz. Plastik sektöründe Türkiye’de ilk kadınım.

-Firmanızın tarihi hakkında bilgi verir misiniz?

Plastik boru üzerine üretim yapıyoruz. Alt yapı su ve kanalisazyon borularını üretiyoruz. Makine sektöründen tarıma, inşaat sektörüne 200 çeşit ürün ile birçok alanda hizmet veriyoruz. Ağırlıklı olarak Marmara ve İç Anadolu bölgesine hizmet veriyoruz.

-Kadın olarak sektörde hangi sıkıntıları yaşadınız?

Kimse başaracağıma inanmıyordu. Bayanın plastik sektöründe yapabileceğine kimse inanmadı. Ancak çizmeleri ayağına geçirdiğinizde biraz garip geldi. Yapamayacak nasılsa başımızdan gidecek diyorlardı. Kadının eli değince her şey çok farklı oluyor. Kurumu yeniledik. Sabahtan akşama kadar gün geldi beraber çalıştık. Daha kurumsallaştık.

-Sektör de sıkıntılarınız neler?

Bizim sektörümüz arz talep dengesinde bozukluklardan kaynaklanıyor. Burada üreticiler maliyetine fiyatlarla ürünlerine satmaya yöneldiler. Aradaki toptancının kazanmasını sağlıyoruz. Bu durumdan iflas eden bir çok firma oldu.

-Firmanızın hedefleri neler?

İç piyasada ki daralmadan dolayı makine yenilenmesine yöneldik. Makine parkurumuz çok geniş.Türkiye de kapasitemizi kullanamıyoruz. Başka bir ülke de yeni bir fabrika kurmayı hedefliyoruz. Yeni bir tesis kurmayı hedefliyoruz.

NURİYE KÖKSAL / OCEAN SİTE YÖNETİMİ

-Nuriye Köksal, bizlere kendinizden bahseder misiniz?

Aslen Çorum’luyum. Doğma büyüme Ankaralıyım. Evliyim. Eşim devlet memuru. Bir kızımbiroğlum var. Kendimi çok şanslı hissediyorum. İyi ki Kocaeli’ye gelmişiz diyorum, bu kenti çok seviyorum.

-Firmanız kaç yıllık, ne zaman kuruldu?

Bir inşaat firmasında şatış sorumlusu olarak çalışmaya başladım. İnşaatı bitiriyoruz,satışını yapıyoruz sonrasında site yönetim konusunda eksiklik olduğunu gördüm. İnşaatın kalitesi tamamen yönetimin kalitesine bağlı, yönetim iyi olmayan site yok olmaya mahkumdur. Eğer binanın yönetimi iyi yapılıyorsa değeri artacaktır.

-Firma isminizin özel bir nedeni var mı?

OCEAN Site Yönetimi, Ocean okyanus demek. Amacım okyanusa cephesi olan her yerde yönetim işi yapmak ve okyanusu olan yerlerden para kazanıp okyanusu olmayan yerlere yardım götürmek.

-Firmanızın dünden bugüne gelişimini anlatır mısınız?

Ben kendi firmamı bir bayan arkadaşla kurdum. Kimse yokmu derneği ile çalışmalara başladım işimi bıraktım. 2011 aralık ayında girişimcilik eğitimi ile temizlik işine başladım. Bir haber ajansında avrupa hibelerinden bahseden projeyi duydum ve bende başvurdum. Kocaeli Sanayi Odası’nda o programı girişimcilere anlattı. Büyük israrla telefon numarasını aldım. Ve girişimcillik üzerine beş defa sınava girdim. Şuan koçluk ve danışmanlık eğitimialıyorum.

-Sektörün sorunları neler?

Güvene dayalı bir sektörüz. En önemli sorunum kat maliklerin çoğu bayan. Bir toplantı yapıyorum. Kat maliklerinin çoğu bayan, karşılarında kadın da görünce “Bu bizi mi yönetecek? Bu gitsin evde hamur yoğursun”cümleleri ile karşılaşıyoruz.

-İş hayatına atılmak isteyen kadınlarımızın, önlerini nasıl açabiliriz?

Önce kendine güvenmeli kadın, çünkü her kadının yapabileceği biriş vardır. Her kadın yapabilir, devletin çok önemli teşvikleri var.

EMİNE TURAN / BOWLİNGO CAFE

-Emine Turan’ı tanıya bilirmiyiz?

Kocaeli’ne evliliğim dolayısı ile yerleştim. İkiçocuk annesiyim. İlk başta evde pastalar yapıyordum. Çalışan bayanlar bu pastaları istemeye başladı. Talep çok olunca evimin bana yetmediğini gördüm. Ve 2009 yılında vanilya pateseriyi kurdum. Ancak bu da yetmeyince cafe restaurant işyeri kurmaya karar verdim.

-Firmanızı ne zaman faaliyete geçti?

Gecen yıl cafemizi açmiştık. Maalesef bir yangın yaşadık. Ve yeniden, yenibir yüzle cafemizi açtık. Marmara bölgesinin en büyük eğlence merkeziyiz. 12 yollu bowling salonumuz var. Hanımlara günler yapıyoruz, özel toplantılar oluyor, İşimi gerçekten severek yapıyorum.

-Cafe işletmeciliği sektöründe sıkıntılar neler?

Kadın olmak başlı başına sıkıntı. Biz bunları aşmaya çalışıyoruz. Cafemiçok ferah buluyorlar. Evimizde biz misafirlerimizi nasıl ağarlıyorsak, işyerimizde de öyle ağarlıyoruz. Cafe sektörlerinde rekabet var. Çünkü biz insanlara hizmet veriyoruz. Biz eğlence sektörü ile beraber olduğumuz için keyifli sohbetle kahve içip, çocukları da gönlünce eğlenebiliyor.

-Kadınlarımıza iş hayatında ne gibi tüyolar vereceksiniz?

Önce hayal etti. Çevremdeki insanlar bile başaramayacağımı düşünüyorlardı. Hep üç yıl sonrasını hayal ettim. Hayallerinden kimse korkmamalı, hayal etmek başarmanın yarısıdır.

SERAP UZUNER / SERAP UZUNER SİGORTA

-Serap Uzuner’i bizlere tanıtır mısınız?

1977 yılında Ankara doğumluyum. Evliyim bir çocuk annesiyim. Kocaeli’de tanınan Uzuner ailesi üyesiyim. Kocaeliliyim. Sektörde 17 senedir faaliyet gösteriyorum. Beş yıldır kendi işimin patronuyum. Otomotiv kökenli bir sektörde iş hayatına atıldım.

-Sigorta sektöründe firma kurmaya ne zaman karar verdiniz?

Mesleğimi, insanları sevdiğim için seviyorum. Sigprtacılık eşittir, danışmanlık bizim işimiz. Müşteri memnuniyeti esas bizde. Rekabet çok. 2008 yılında çıkan kanun ile beraber sektörümüz de iyi bir noktya geldi. Her önüne gelen acente açamıyor. Kanunlaştık.

-Firma ismini neden kendi isminizle marka haline getirdiniz?

Firma ismini böyle yapmamın nedeni, ismim Serap Uzun olarak biliniyordu, şimdi firma ismimide Serap Uzuner, olarak devam ettirdim. Daha çok yol almamız gerekiyor.

-Sigorta sektöründe ne gibi sıkıntılarınız var?

Her sektörde olduğu gibi bizde de sıkıntılar var. Acenteayağımızı güçlendirmemiz gerekiyor. İnsanlar sadece sigortacılık için yaparsa, bilgi ile sektörümüz daha iyiye gidebilir.

-İş hayatına atılmayı düşünen kadın girişimcilere neler söyleyeceksiniz?

Kadınlarımız önce kendini tanımalı. Kişisel özelliklerine göre hayallerini gerçekleştirebilir.

[gallery link="file"]

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız