KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

açık9.22° C / 14° C

açık

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
sgk

Güncel

1. Yıldönümünde Siyasilerin Soma Mesajı

Toma’da meydana gelen ve 301 vatandaşımızın ihmallere kurban gittiği o kara günün yıldönümüydü dün.

14 Mayıs 2015 Saat: 09:58
1. Yıldönümünde Siyasilerin Soma Mesajı
1. Yıldönümünde Siyasilerin Soma Mesajı

Toma’da meydana gelen ve 301 vatandaşımızın ihmallere kurban gittiği o kara günün yıldönümüydü dün.

Yaşam odalarının olmadığı, gaz maskelerinin küflendiği bir madende meydana gelen iş cinayeti son olmadı. Aslında ilk de değildi. Türkiye’nin tarihi, kömürün can aldığı kara sayfalarla dolu. Dönemin Başbakanı Erdoğan, “Kader” demişti 301 madencinin şehit olmasıyla ilgili, “Bu işin fıtratında var” ifadelerini kullanmıştı. Tepki çeken bu sözün ardından bazı düzenlemelere gidildiği söylense de iş cinayetleri de maden göçükleri de devam etti bu bir yıl içinde. İhmaller, yeni canlar aldı aramızdan. Evet bu kara günün yıldönümüydü dün, ateşin düştüğü yüreklerde bir yıldır hiç sönmeyen acı, tüm Türkiye tarafından yıldönümünde de hatırlandı. Gündemi günlük değişen bir ülkede, Soma’nın hatırlanması bile mucize aslında. İlimizde siyasi partilerin temsilcileri Soma’nın yıldönümünde maden şehitlerini andı... İktidar temsilcileri şehitleri yad etti, muhalefet ise Soma’da ve Soma’dan sonra yaşananları hatırlatarak hükümete yüklendi. Siyasilerin sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta verdiği mesajları sizlerle olduğu gibi paylaşıyoruz... 

 


Haydar Akar (CHP Kocaeli Milletvekili ve Milletvekili Adayı)
Türkiye, 21. yüzyılda, teknolojinin bu denli geliştiği bir çağda ne yazıktır ki ne maden kazalarını ne de işçi ölümlerini önleyemiyor. İşçi ölümlerinde ne yazık ki ilk sıralardayız. AKP iktidarı döneminde 4 kat artan kazalara ilişkin Meclis’te yapmış olduğumuz kanun teklifleri de yine AKP tarafından reddedilmiş ve işin fıtratında ölüm var zihniyeti devam etmiştir. İş kazaları ve işçi ölümleri asla kader değildir, aksine gereken önlemlerin alınmasıyla önüne geçilecek bir ihmalkarlıktır. Ülkemiz maden kazalarında ve diğer iş kollarında yaşanacak kazalarda artık can yitirmek istemiyor. Bu vesileyle Soma’da, diğer maden ve iş kazalarında yaşamlarını yitiren tüm işçi kardeşlerimi bir kez daha rahmetle anıyor, yakınlarına sabır dilerken, tüm Türkiye’nin onların acılarını paylaştığını bilmelerini istiyorum.

 


Tahsin Tarhan (CHP Kocaeli 3. sıra Milletvekili Adayı)
301 evladımızı kaybettiğimiz Soma faciasını unutma! 301 insanın ölmesine “İş kazası!” diyenleri unutma! 301 insanın ölmesi kaza değil, katliamıdır, unutma! Tek bir yetkilinin istifa etmediğini unutma! Cenaze evinde acılı ailelere hakaret edildiğini unutma! Madenciyi tekmeleyen Erdoğan’ın korumasını unutma! “Ölmek onların kaderinde var” deyip, madencileri ölüme kendisini ise saraya layık görenleri unutma! Bir avuç kömür için yüzlerce insanın canını taşeron firmalara peşkeş çeken firavunları unutma!


Hilal Elmas (MHP Kocaeli 3. sıra Adayı)
Soma faciasının 1. yıldönümünde hayatını kaybeden 301 maden şehidimizi unutmadık, hepsini rahmetle anıyorum. Soma'da 432 çocuk, 365 gündür babasız, eşler kocasız, analar babalar evlatsız. Unutturmak isteyenlere inat biz unutmayacağız. Ne fıtrata bağlayanları, ne hatasını kabullenip istifa etmek yerine koltuğuna yapışanları ne de madenci ailesini tekmeleyen danışmanları unutmadık, unutmayacağız. Şunu da unutmayın; iş kazası yoktur iş cinayeti vardır.


Şemsettin Ceyhan (AKP İl Başkanı)
Soma faciasında hayatını kaybeden işçi kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz. 
Nur içinde yatsınlar. Rabbim bir daha böyle acılar yaşatmasın inşallah.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız