FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.6° C / 24° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

1 Mayıs’ta kim nerede olacak ?

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlayacak olan sendikalar, siyasi partileri ve demokratik kitle örgütleri hangi alanda olacaklarını açıkladı. Örgütler daha çok Kocaeli’de olmayı tercih etti

30 Nisan 2015 Saat: 14:01
1 Mayıs’ta kim nerede olacak ?
1 Mayıs’ta kim nerede olacak ?

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlayacak olan sendikalar, siyasi partileri ve demokratik kitle örgütleri hangi alanda olacaklarını açıkladı. Örgütler daha çok Kocaeli’de olmayı tercih etti

Taksim yasağı, hükümetin işçilerin kıdem tazminatını budama isteği, açlık sınırının altındaki asgari ücret ve taşeron çalışma sistemi gibi yakıcı sorunları gölgesinde kutlanacak olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için son hazırlıklar yapıldı. Kocaeli’deki sendikalar, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri de 1 Mayıs’ı nerede kutlayacaklarını sırasıyla açıklamaya başladı. Yapılan açıklamalara göre genel eğilim Kocaeli’de kutlama yönünde. İstanbul ve Konya’daki kutlamalara kentimizden katılım olacak. 


DİSK VE KESK YERELDE 
Kocaeli’de saat 14:00’de İzmit Merkez Bankası önünden başlayacak yürüyüşe çok sayıda sendika, siyasi parti, sivil toplum örgütü ve işçinin katılması bekleniyor. Kocaeli’deki kutlamalara; işçi konfederasyonlarından DİSK ve KESK, demokratik kitle örgütlerinden TMMOB,  TTB, Birleşik Haziran Hareketi, Halkevleri ve Öğrenci Kolektifler, siyasi partilerden CHP, HDP, DSP, SYKP ve EMEP katılacak. Kentteki 1 Mayıs kutlamaları Perşembe Pazarı alanındaki konserle saat 17:00’de sona erecek. 


TAKSİM KARARI
1 Mayıs’ın simge alanlarından İstanbul Taksim meydanının ise bu yıl İstanbul Valiliği’nce yapılan açıklamada kutlamalara kapatılacağı duyurulmuştu. Ancak başta DİSK ve KESK olmak üzere konfederasyona bağlı sendikaların genel merkezleri yasağı tanımayacaklarını duyurmuştu. Komünist Parti İl Örgütü ve Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu İl Temsilciliği de  1 Mayıs için Taksim’de kutlayacaklarını duyurdu. Türk-İş Konfederasyonu ve Vatan Partisi’de 1 Mayıs’ı İstanbul’da ancak Bakırköy’de kutlayacağını açıkladı. Hükümete yakın Hak-İş Konfederasyonu ise Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun memleketi Konya’da olacak. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız