CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

az bulutlu19.82° C / 19.82° C

az bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

1 MART FACİASI UNUTULMADI

Yarın 1 Mart Kocaelili olup da bu günde yüreği sızlamayan yoktur belki de. 1 Mart 1958 tarihinde, çoğunluğunu İzmit Lisesi öğrencilerinden oluşan 387 kişinin hayatını kaybettiği Üsküdar Vapuru faciası

28 Şubat 2013 Saat: 15:59
1 MART FACİASI UNUTULMADI
1 MART FACİASI UNUTULMADI

Yarın 1 Mart Kocaelili olup da bu günde yüreği sızlamayan yoktur belki de. 1 Mart 1958 tarihinde, çoğunluğunu İzmit Lisesi öğrencilerinden oluşan 387 kişinin hayatını kaybettiği Üsküdar Vapuru faciasının 55. yıldönümü yarın düzenlenecek bir dizi törenlerle anılacak.

Yine böyle bir kış günüydü çoğunluğunu lise öğrencilerinin oluşturduğu 387 yolcusuyla İzmit sahilinden demir alan gölcük vapuru izmit’ten gölcüğe doğru hareket etmişti.

Hareket ettikten kısa bir süre sonra İzmit açıklarında şiddetli fırtına yakalanarak içindeki 387 yolcusuyla birlikte Körfez`in soğuk sularına battı. Bu olay, Türk Denizcilik tarihine en büyük deniz faciası olarak geçti. Facianın üzerinde 55 yıl geçti. Facianın yıldönümü kapsamında bir dizi anma törenleri yapılacak.

Faciada hayatını kaybedenlerin çoğunluğunu İzmit Lisesi`nde okuyan öğrenciler hayatlarını kaybetti. İzmit Lisesi Müdürlüğü ve İzmit Lisesi Mezunlar Derneği, facianın yıldönümü ile ilgili anma törenini 1 mart saat 10.00`da okul bahçesindeki anıt önünde gerçekleştirecek. Kocaeli valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ve çok sayıda sivil toplum örgütleri de aynı saatlerde Marina İskelesinde anma etkinliği düzenleyecek, Körfez`e siyah çelenk bırakacaklar.

Öte yandan Facianın üzerinden tam 55 yıl sonra ilk kez geniş kapsamlı olarak kazanın belgesel çekildi. Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü öğrencisi 21 yaşındaki Berk Erözer`in çektiği, İzmit Körfezi`nde yaşanan Üsküdar Vapur Faciası`nı konu alan “72 Numaralı Üsküdar” adlı belgesel filminin gala gösterimi de aynı gün yapılacak.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız