CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu11° C / 11° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
CAGIN GOZ 222
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Çayırova

21 Ekim 2016 Saat: 15:05

Çayırova'nın Tarihi

Çayırova, diğer adı ile Güzeltepe’nin eski adı Akse Köyüdür. Çayırova, Kocaeli'nin Gebze ilçesinden ayrılarak Bakanlar Kurulu kararıyla 2008'de ilçe haline gelmiştir. Eski adı Güzeltepe'dir. 1992 yılında belde, 2008 yılında ilçe olmuştur.2015 nufus verilerine göre nüfus sayısı 117.230 olarak kaydedilmiştir.

Eskiden Gebze’ye bağlı olan Yenimahalle ile Çayırova Mahalleleri’nin D100 Karayolu’nunun kuzeyinde kalan kısımları ve Şekerpınar Beldesi Çayırova ilçesini oluşturmaktadır.

 

Fatih Caddesi Çayırova MErkez

Çayırova Yeni Mahalle’ye bağlı Fatih Caddesi Çayırova’nın merkezinde yer almaktadır ve Çayırova’nın en işlek caddesidir.Fatih Caddesi Çayırova halkının vakit geçirdiği, alışveriş yaptığı yerdir ve Çayırova’nın merkezi olarak bilinir.

 

 Çayırova Sanayi Bölgesi

1985 yılından itibaren sanayileşme yoğunluğu ile beraber nufusu hızla gelişmiştir. Çayırova Türkiye’nin kalkınmasının ana merkezi olarak görülen KOBİ’lerin yoğun olarak görüldüğü bir sanayi bölgesi olmuştur.Çayırova’da TOSB, TAYSAD gibi önemli organize sanayi bölgelerinin dışında Yapı Kredi Bankası bilgi işlem merkezi, gıda, cam, demir-çelik, kimya, metal, polyester, elyaf, makine, kağıt, kablo, temizlik, kozmetik alanlarında hizmet üreten fabrika ve sanayi kuruluşları mevcuttu.

 

TOSB Çayırova

1990 Arazi tahsisi ve yer seçim izni için ilk müracaatlar yapıldı. Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği, 7 Aralık 1990 tarihinde T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Sosyal Planlama Daire Başkanlığı’na başvurarak, üye kuruluşlarının başta İstanbul, Kocaeli ve Bursa olmak üzere Türkiye’nin çeşitli yerlerinde dağınık şekilde faaliyet gösteren ve otomotiv sektöründe parça üreten 210 üyesinden 40’ının, üretim, teknolojik gelişme, ihracat yönünden yapılaşma zorunluluğu gibi sorunlarının çözümünü sağlamak üzere Gebze ilçesinde müstakil bir “Otomotiv Yan Sanayi Organize Sanayi Bölgesi” için yer tahsisini talep etmiştir.

1991 Yer seçimi izni için 14 kurum görüşü alındı.  27.11.1991 tarihinde ilk Müşebbis Teşekkül toplantısı yapıldı.T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Bakanlığa intikal eden talebi incelemiş ve 10 Ocak 1991 tarihli yazılarıyla yer tahsisini uygun bulmuş ve 01 Nisan 1991 tarihli yazısıyla, Kocaeli Valisi Başkanlığında Kocaeli Taşıt Araçları Yan Sanayi (TAYSAD) Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Teşekkülü oluşturulmuş ve ilk toplantısını yapmıştır.

   

1992 Yer seçimi onaylandı ve Bakanlar Kurulu tarafından 1992 yatırım programına dahil edildi.  Dünyadaki uygulamalar dikkate alınarak, Ana Sanayi ile Yan Sanayi kuruluşlarının birbirlerine yakın olmaları olgusunun coğrafi ve lojistik üstünlüğü düşünülerek, Organize Sanayi Bölgesi yeri olarak “Kocaeli-Gebze” yöresi seçilmiştir. Seçimi yapılmış olan bölgenin tarımsal potansiyeli düşük arazilerden meydana gelmesi yer seçiminde önemli etkenlerden biri olmuştur.

 

TAYSAD Çayırova

978 yılında kurulmuş olup, Türk otomotiv tedarik sanayinin tek ve en yetkin temsilcisidir.350 üyesiyle otomotiv tedarik sanayi üretiminin % 65’ini ve ihracatının da % 70’ini temsil etmektedir.Sayısal olarak üyelerinin % 80’i Marmara, % 12’si Ege ve % 8’ide diğer bölgelerimizde faaliyet göstermektedir.Üyesi bulunan 350 firma, 140 bin’den fazla kişiye istihdam sağlamaktadır.Üyelerinin % 25’i yabancı sermaye ortaklığı ile üretim yapmaktadır.Avrupa Otomotiv Yan Sanayicileri Derneği CLEPA’nın üyesidir.OTAM Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme A.Ş.’nin kurucu ortağıdır.Yurt içi ve yurt dışı kurumlarca, otomotiv tedarik sanayii mamul alımlarında referans kurum niteliğini taşımaktadır.ESCA Silver Label ve ISO 9001 sertifikalarına sahiptir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Fotoğrafa Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Fotoğrafı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız